Четвертого травня минає 90 років від дня народження Івана Йосиповича Снітовського.
Це ім’я добре відоме у Теребовлі, адже Іван Йосипович був учителем географії СШ №1. Його трудова біографія розділена на два періоди: сімнадцять років працював директором районної бібліотеки і шістнадцять років учителем.
Він був людиною високої ерудиції,різнопланових зацікавлень: пристрасний книголюб, краєзнавець, любитель мандрівок, філателіст, захоплювався медициною, історією, літературою та мистецтвом.
Народився І.Й. Снітовський 4 травня 1922року у с. Могильниця на Теребовлянщині. Після закінчення початкової школи навчався у Теребовлянській гімназії, а далі у Львівському медичному інституті, який через обставини воєнного часу не закінчив. Потім доля повела так, що змушений був проходити так звану «фільтрацію» на Харківському тракторному заводі, звідки його «визволила» мама, привізши довідку, що Іван навчається у Теребовлянському культосвітньому технікумі. Туди Іван Йосипович і пішов вчитися на бібліотечний відділ. Після закінчення технікуму працював в обласному відділі культури інспектором. А у 1947 році він був призначений директором Теребовлянської районної бібліотеки і працював на цій посаді до 1964року. Це був період коли тільки формувалась
мережа радянських бібліотек в Західній Україні. Іван Йосипович з властивою йому енергією та завзяттям взявся за справу і вже незабаром бібліотечна мережа Теребовлянщини була однією з кращих в Україні, а районна бібліотека удостоїлась звання «Бібліотека відмінної роботи». Директор був людиною добре освіченою, але і досить вимогливою. До його темпу і стилю роботи підтягались усі сільські бібліотеки. Про досвід роботи районної бібліотеки, бібліотек сіл Гумниська, Підгайчики писали республіканські газети та професійні журнали, окремими брошурами видавали інформацію про роботу Теребовлянської та сільських бібліотек. Усі сільські бібліотеки рівнялись на районну і завдяки спільній наполегливій праці мали авторитет в бібліотечному середовищі.
Іван Йосипович був обраний членом республіканської Міжвідомчої ради ( з областей членами ради були одиниці), а в 1961році журнал «Соціалістична культура» в №9 помістив кольорову фотографію І. Й. Снітовського, як кращого працівника культури України. Авторитет директора серед бібліотечних працівників району теж був незаперечним.
Але знову різкий поворот долі. У 1964 році Івана Йосиповича звільняють з посади директора районної бібліотеки і він йде працювати вчителем географії СШ №1.Вчителем він був висококваліфікованим та вимогливим. І тут досвід роботи вчителя Снітовського І. Й. узагальнюють на методоб’єднанні вчителів географії і рекомендують для впровадження . В цей період він багато часу присвячує улюбленій справі – дослідженню історії рідного краю, працюючи в архівах, організовуючи туристичні походи із своїми учнями, а також друкує в місцевій газеті свої дослідження, історичні розвідки. Снітовський І. Й. разом із М. Стефанкевичем були авторами статті про Теребовлю в книзі «Тернопільська область», яка вийшла в серії «Історія міст і сіл УРСР» і майже весь радянський період була чи не єдиним джерелом історичних відомостей про Теребовлю.
Багатство своїх знань, досліджень Іван Йосипович передавав юному поколінню усе своє трудове життя, яке раптово обірвалося на 58 році, по дорозі на роботу, до школи…
Минають роки, і часто тільки з відстані часу по спражньому можемо оцінити внесок людини у життя рідного краю. Тому сьогодні і віддаємо шану нашому земляку - славному бібліотекарю та вчителю Івану Йосиповичу Снітовському.
Використані джерела
Снітовський Іван (04.05.1922-13.11.1980) // Теребовлянщина: історико-краєзнавчий та літературно-мистецький журнал. - 1999р. - випуск 1.- червень. – с. 127
Снітовський Іван Йосипович (04.05.1922, с. Могильниця – 13.11.1980, м. Теребовля) // Тернопільський енциклопедичний словник. –том3.-П-Я.- с. 303
Снітовський Олег. Педагог, краєзнавець, колекціонер// Теребовлянщина: Краєзнавчий і літературно-мистецький альманах-календар на 2001рік.- Т. –Збруч.- 2001.-с. 446-449
Матеріал підготувала головний методист ЦБС
Писарчук М. І.