Історія бібліотеки села Раковець/Files/images/storya_bbl_fly/Раковець.jpg

Книга ! /Files/images/storya_sl/01.JPG

Ти мій скарб найбільший

Ти мій цвіт живий.

Ти моя перлина,

Жемчуг дорогий.

Читальня «Просвіти» була заснована 1903 року з першим її головою Йосипом Бандурою і секретарем Петром Запаранюком. Читальняна бібліотека начислювала 37 книжок та передплачувала місячник «Місіонер», і часопис «Дзвін». В тому часі читальня начислювала 23 члени з котрих третина була неграмотна. При читальні існував аматорський гурток під керівництвом місцевого учителя Теофілія Солодухи. З часом бібліотека збільшилась, та нажаль читальня була ліквідована російською поліцією 1914 року. Читальна знову була відкрита 1922 році, а два роки пізніше засновано кооперативу «Єдність». В 1925 – 26 роках збудовано народний дім в якому помістились читальня, кооператив, товариство « Рідна школа», аматорський гурток та хор. Свідомість жителів села зросла. До села приходили часописи «Наш прапор», «Народна справа», «Громадський голос», та журнали «Дзвінок», і «Наше життя».

Від 1920 року і аж до приходу більшовиків 1939 року читальня і при ній існуючі товариства і гуртки гарно розвивались помимо перешкод польської поліції.

Читальня «Просвіти» була в свій час для наших людей святинею, другою церквою. Сюди заходили, знявши шапку ще на порозі. Тут ніколи ніхто не курив, не сквернословив. Читальня була храмом культури для селян, єдиним джерелом інформації, де ніхто не наважувався навіть говорити в повний голос.

Після війн, селяни рішили побудувати нову читальну, в центрі села, щоб не місити болото. Невдовзі були зібрані гроші на побудову. Всі будівельні роботи велися безкоштовно, руками селян. За два роки будинок було побудовано. Були закуплені театральні костюми і 75 крісел, з кращими виставами аматорський гурток їздив в сусідні села. На зібрані гроші завели невеличку бібліотеку і розмістили її в гардеробному залі. Керував нею Данилишин Петро. В драмгуртку і концертах він не брав участі, зате всеціло віддав себе праці в бібліотеці. Кожного вечора тут завжди можна було здати і отримати нову книгу. Довгими осінніми і зимовими вечорами при гасовій лампі люди читали.

Згодом Бідяк Данило заснував при читальні «Самоосвітній гурток». Відвідували його лише юнаки віком до двадцяти років. Навчались тут історії, географії.

Хорів в той час було два, просвітянський та церковний. Оба вони проводили свої репетиції в читальні. Більшість хористів співали в обох хорах і різниця між ними була лише тому, що у першому хорі виступала переважно молодь, а в церковному брали участь старші віком люди.

Заснував хор в селі учитель Кисіль Михайло. Згодом він навчив нотної грамоти Кока Миколу і той досить успішно керував двома хорами.

Вся режисерська праця в аматорсько – драматичному гуртку від його заснування належить Плішкові Андрію. Які тільки п’єси не ставились на сцені: драми, трагедії, комедії, водевілі.

В драматургії пробувала свої сили майже вся молодь села в різні роки.

В цей час село слід зачислити до кипучо активних сіл, яких не було аж так багато. Раковець – село невелике але своєю діяльністю, суспільною працею і всякими культурними заходами було загальновідоме на всю околицю. Не кожне велике село могло зрівнятися з нашим.

/Files/images/storya_sl/02.JPGПередирій Галина Леонідівна Вчителька і учасниця всіх вистав 1960 рік. Взяти хоча б стремління наших селян до освіти. В якому сусідньому селі було стільки гімназистів, як в нашому, яке сусіднє село не бачило наших вистав, не чуло нашого чудового хору.

В п’ятдесятих роках до села було прислані молоді вчителі. Це були енергійні, розумні, талановиті люди, які крім того, що навчали дітей були ще і гарними акторами. Пізніше коли директором школи села Рак овець став Сабатюк Петро Васильович, вистави були дуже популярними.

В той час авторитет вчителів був великий. До вчителів ставились з великою пошаною./Files/images/storya_sl/03.JPGВчителі школи

В 1964 році відбулося обєднання Раковецької школи і Соснівської. В Раківцях залишилась тільки школа початкова з вчителями Сабатюк П.В і Осипенко Катериною Петрівною.

/Files/images/storya_sl/04.JPGВчителі Соснівської школи після обєднання.Звичайно роки Радянської влади внесли свої корективи в культурне життя села. Поряд з виставами на сцені повині були ставитись вистави, які звеличували партію і комуністичний устрій. Та й у бібліотеці тих часів була література, яка читалась лише студентами про комуністичне життя. В любій художній літературі червоною ниткою проходила тема комуністичного життя. Літератури тоді поступало багато. З 1964 по 1985 роки на культурній ниві працював Кекіш Петро Іванович.

Це на його долю випали часи комуністичного виховання.

Петро Іванович працював в бібліотеці, де в 1979 році було 350 читачів. З/Files/images/storya_sl/05.JPGКикіш П.І – зав клуба с.Раковець, а з 1979 – по 1985 бібліотекар (осінь 2008) часом населення села почало зменшуватись. Молоді люди почали масово виїджати до міста. Читачів стає менше.

З 1987 року бібліотекарем села Раковець стала працювати Яворська Галина Романівна жителька села Соснів. Читачів на цей час було 300. Літературу бібліотека одержувала по 50 – 60 примірників. Бібліотека отримувала газети всі комуністичного спрямування, проте приходили журнали «Дніпро», «Всесвіт», «Орбіта», «Дім, сад, город» дитячі «Барвінок», «Юний натураліст».

В 1988 році з допомогою колгоспу і при участі сільського голови Прендоти Мирона Михайловича було зроблено ремонт бібліотеки. Бібліотекар працювала спільно із завклубом села Раковець. На цей час 1988 року завклубом почала працювати Наконечна Олександра Василівна.

/Files/images/storya_sl/06.JPGБібліотекар села Раковець 2008 рік. На сцені клубу було поставлені такі вистави як Корнієнка «Ключі до щастя Франка», «Будка», Т.Шевченка – Назар Стодоля. Також були поставлені лялькові вистави. В них брали участь діти. Спільно із Соснівським будинком культури постійно ставились концерти на сцені села Рак овець. Роль бібліотеки в тому, що вона готовила ведучих і складала сценарій.

На даний час бібліотека нараховує 208/Files/images/storya_sl/07.JPGБібліотекар Яворська Галина Романівна у читачки (2008) читачів, відвідування 12000 книговидача 2660 примірників. Фонд бібліотеки нараховує 4000 примірників. Бібліотекар відвідує

пенсіонерів приносить книги і газети.

Бібліотекар бере участь у різноманітних масових заходах, які проводяться в селі. В 2007 році завклубом села Рак овець почала працювати молода спеціалістка Чорній Марія Богданівна. Бібліотекарем разом із нею була поставлена дитяча вистава «Давайте познайомимось», «Велике бажання».

Досить вдало в 2008 році було поставлено літературно – музичну композицію «Прийди до серця, Україно». Бібліотекар готовила ведучих дітей. Готовила матеріал для сценарія. Брала участь у жіночому ансамблі.

Також в бібліотеці були проведені в 2008 році : Бібліографічний огляд «Вмій природу розуміти». Година доброти «Зрілість – це юність з розумними очима.

/Files/images/storya_sl/08.JPGВиступає вокальний жіночий ансамбль на день Незалежності України (2008 р). Велику роботу бібліотека проводила із пенсіонерами. За допомогою дівчат – волонтерів вивчались запити читачів і пенсіонерам розносились книги просто на дім. В 2007 році в приміщені бібліотеки і клубу було зроблено ремонт.

Кiлькiсть переглядiв: 245

Коментарi