Історія бібліотеки села Мшанець/Files/images/storya_bbl_fly/Мшанець.jpg

Товариство «Просвіта» в с.Мшанець було утворено 23 січня" 1899 року. її засновником був отець Кирило Лукасевич. Сходились щонеділі та свят, читали газети та журнали. Товариство із перших кроків заснування передплачувало часописи: «Гайдамаки», «Свобода», «Діло».

Була заснована власна книгозбірня, для котрої книжки закупляли у Львові.

У 1903 році в просвітянській бібліотеці налічувалась 121 книжка, а постійними читачами стало 26 чоловік. Поступово фонд цієї бібліотеки збільшувався і налічував 339 книжок. Бібліотекарем був Іван Лабатий.

Бібліотека працювала раз у тиждень по три години й знаходилась завжди у тому будинку, де й осередок товариства.

Протягом 1907-1908 років членами товариства «Просвіта» стає майже все українське населення села. Тоді й постала нагальна потреба у спорудженні власного читального дому. У січні 1903 року після святкування 40-річчя « Просвіти» розпочинається будівництво. На будові трудилась уся сільська молодь, а особливо члени товариства « Сокіл».

Через два роки читальняний дім прийняв своїх перших відвідувачів.

Розвиток української культури в селі перервала друга світова війна. Всі українські бібліотеки були закриті, в тому числі і Мшанецька.

Після війни у селі спочатку відкривається приклубна бібліотека. А з 1951 року відкрито самостійну сільську бібліотеку, з фондом 150 книг художніх та науково-популярних.

У 1952 році бібліотекарем стала Луців Марія ІОріївна і працювала до 1970 року.

Сільська бібліотека знаходилась в одній кімнаті в приміщенні сільського клубу, яка одночасно була книгосховищем, абонементом і читальним залом. Електрики не було, світили керосиновими лампами, а точніші соляркою, бо керосин не завжди був у крамниці. Топили замерзлими брикетами торфу, який тільки тлів і лише димів, а грубка майже не нагрівалася.

Читацькі формуляри доводилося заповнювати олівцем, бо чорнило не розмерзалося цілу зиму.

Проте бібліотека працювала, проводила різні масові заходи. Після того як на пенсію пішла Луців Марія Юріївна, бібліотеку перейняла Вовчок Ганна Йосипівна. За рішенням сільської ради бібліотеці було виділено ще одну кімнату, де раніше був магазин. В одній з них знаходилось книгосховище,а в іншій - читальний зал. Бібліотека не опалювалась.

В 1971 році в селі збудовано нову школу. Сільська рада перейшла в приміщення старої школи і звільнився будинок. Зваживши на неодноразове прохання завідуючої бібліотекою перевести бібліотеку в краще приміщення, в 1975 році виконком сільської ради вирішує надати бібліотеці це приміщення.

В бібліотеці зроблено ремонт. Придбано нові столи і крісла. Умови роботи в бібліотеці стали кращі, кількість читачів збільшилася. Бібліотека на той час опалювалася дровами та вугіллям. У 1984 році збудовано новий Будинок культури і для бібліотеки виділено дві кімнати на другому поверсі. За добру роботу бібліотека неодноразово була нагороджена похвальними грамотами і виборювала перші місця в змаганнях серед бібліотек району. З 1990 по 2013 рік в бібліотеці працювали: Фурик Люба Степанівеа, Мельник Людмила Іванівна , Русин Марія Петрівна. З 2013р в бібліотеці працює Боднарчук Тетяна Сергіївна.

Книжковий фонд бібліотеки налічує - 8640 книг в тому числі:

· дитячий – 1963

· кількість художньої літератури – 4440

· кількість науково - пізнавальної літератури 4098

· кількість довідкової літератури - 102

· Загальна площа приміщення - 100 м.

Девіз бібліотеки: «Хочеш знати все і всіх-другом будь хороших книг».

При вході в бібліотеку с напис «Дім, в якому лікують душу». Адже бібліотека є насправді місцем, куди люди йдуть заради духовного спілкування, розкривають душу і серце.

Робота бібліотеки спрямована на широку пропаганду ресурсів та можливостей бібліотеки, підвищення її престижу серед населення. Бібліотека приділяє увагу етичному, морально - правовому, духовному вихованню підростаючого покоління. Особлива увага звернена на осіб з обмеженими фізичними можливостями та читачів, які вперше переступила поріг бібліотеки.

З метою популяризації бібліотеки тут створено стенди - «Куток бібліотекаря», «Бібліогід», «Поради читачам», «Бібліотека сьогодні» інформаційні кутки - «Дитина у світі права», «Юридичний всеобуч» та ін.. альбоми - «Історія села», «Історія бібліотеки», «Мої улюблені казкові герої» папки - «Скарбничка усіляких цікавинок», «У світі професій», «Мандрівка в країну кулінарію», «Тварини - наші друзі» та інші. І при бібліотеці діє гурток «Книжкова лікарня» девіз якого «Допоможи хворій книзі». Гуртківці здійснюють дрібний ремонт пошкоджених документів, лікують «хворі» книги, повертають їх до життя. Також в бібліотеці діє клуб «Казкарик», в який входять активні читачі бібліотеки, які люблять казки, вірші та допомагають бібліотеці в проведенні масових заходів. Бібліотека одержує такі періодичні видання: газети - «Голос України», «Воля», «Свобода», «Добрий господар» , журнал - «Світ дитини».

В бібліотеці діють такі акції:

«Дурно книгу не змарнуй, бібліотеці подаруй», «Поверни бібліотеці книгу». Великим успіхом в бібліотеці користується виставка-вернісаж дитячих робіт «Кожна дитина обдарована».

В 2006 році бібліотека приймала участь в районному огляді-конкурсі сільських бібліотек, де зайняла III-с місце. В 2009 році бібліотека взяла участь в районному конкурсі присвяченому 65- річчю Теребовлянської ЦБС.


Бібліотека запрошує в гості місцевого письменника, лауреата премії ім. Уласа Самчука - Д.И.Сивицького.

Бібліотека виготовила і розповсюдила серед своїх читачів візитки, а також інформаційну листівку - рскламку своєї бібліотеки.

Також бібліотека долучилася до створення альбому естафети, де розкрила історію та роботу своєї бібліотеки.

В 2010 ропі бібліотека зайняла ІІ-с місце в номінації «Краща бібліотека року»..

Кiлькiсть переглядiв: 263

Коментарi