Історія Микулинецької бібліотеки

/Files/images/storya_bbl_fly/Микулинці.jpg Книги –морська глибина;

Хто в них пірне аж до дна,

Той хоч і труду мав досить,

Дивнії перла виносить.

І.Франко

Без книги неможливе життя. Значить, життя неможливе без бібліотеки.

В Стародавнім Єгипті бібліотеки називали «аптеками для душі».

І ось у мальовничому селищі Микулинці, яке належить до давніх міст Галицької землі, і розкинулось на березі річки Серет, жителі за власні кошти в 1890 році збудували хату – читальню, яка була першим вогником просвіти і культури в Микулинцях. Просвітянська читальня мала свій найкращий у місті дім, власну бібліотеку. Першим головою і її засновником був директор школи А.Рибачок. А знаходилась хата - читальня в тому приміщені де з 1960 по 2012 р. знаходилась Микулинецька бібліотека. Ця хата – читальня здавалась храмом, в якому знаходилось щось надзвичайно цінне - книги.В цьому ж домі знаходилась «Просвіта», позичкова каса, «Сокіл», «Січ».

В 1912 році розпочали будову нового великого Дому. Вже в 1914 році «Просвіта» перейшла в новий будинок, в якому в даний час знаходиться Будинок Культури. Наскільки відомо в 1930 роках у містечку була невелика бібліотека з фондом 362 книжки польською мовою, за користування якими вносилась плата. Першим бібліотекарем була – Савіцька Павліна, котра працювала на громадських засадах.

В 1944 році в Микулинцях визволених від фашистів встановилася радянська влада. Почали працювати заклади культури.

Нова історія бібліотеки розпочала свій відлік з 1949 року. Так в 1949 році на першому поверсі теперішнього Будинку Культури було відкрито бібліотеку для дітей, де першою завідуючою була Равлів Текля Василівна, бібліотекарем дитячого абонементу була Демиденко Марія Якимівна, зав. читальним залом Гураль Даниїла Степанівна. На другому поверсі була розташована бібліотека для дорослих, завідуючою якої працювала Скакун Євгенія Михайлівна до 1970 року. Зав. дорослим абонементом - Довгань Ганна Миколаївна і зав. пересувним фондом - Березовський Володимир Іванович.

Книг було мало, але попит на книгу був великим, адже на той час телевізорів було мало. Тоді наша бібліотека була районною , бо Микулинці були районним центром.

В 1954 році змінився склад працівників, так зав. дитячої бібліотеки була призначена Найчик Стефанія Михайлівна, а зав. пересувним фондом дорослої бібліотеки стала Шиналь Олена Петрівна.

В 1957 році в дорослу бібліотеку на посаду зав. читальним залом було призначено Федишин Поліну Антонівну, яка згодом з 1963 року очолила дитячий відділ бібліотеки і працювала до 1994 року поки не пішла на заслужений відпочинок.

В 1961 році на посаді зав. дитячою бібліотекою працювала Нечипорук Надія Василівна.

З перших днів свого існування бібліотека стала головною установою культури в районі. Працівники бібліотеки з масовими заходами, читацькими конференціями, усними журналами, вечорами, уроками мужності, доброти, правди і моралі бували часто на фермах, тракторних бригадах, школах.

В 1962 році відбулася реорганізація районів і дитячу бібліотеку об’єднали з дорослою.

Поступово фонд бібліотеки з роками збільшувався.

В 1963 році до фонду Микулинецької бібліотеки приєднали пересувки з села Кривки і Волі. В яких теж видавалася література і облікувались читачі.

В 1969 році фонд дорослої бібліотеки становив 24 200 примірників, а фонд дитячої – 10 200 примірників. Об’єднавши разом дорослу і дитячу бібліотеку їх фонд на 1.01.1070 року становив 31 801 примірник книг.

З серпня 1970 року Микулинецьку міську бібліотеку очолила Іваницька Віра Володимирівна.

В роки з 1970 по 1990 бібліотекарем дорослого абонементу працювала Кочегарова Тетяна Іванівна.

В 1988 році зав. читальним залом призначено Яріш Станіславу. Через два роки цю штатну одиницю було скорочено, а відкрито відділ юнацтва.

І в 1990 році на цю посаду призначено Шиналь Олександру Іванівну.

В 1994 році її було переведено в дитячий відділ, а в юнацький відділ прийнята на роботу Сарака Ольга Вікторівна.

В ці роки фонд бібліотеки становив:

1981р. 1987р. 1992р.

41 933 43 585 40 933

Внаслідок очищення книжкового фонду від застарілої та зношеної літератури кількість книг зменшилася.

В 1995р. фонд становив 20 218 книг. Переписано інвентарні книги.

В період з 1998 по 2005 рр. працівником дорослого абонементу була Товарницька Наталя, а з 2005р. по 2006 Кобильник Наталя.

В травні 2006 року, після закриття бібліотеки с. Воля книжковий фонд 4 582 пр. книг приєднано до фонду Микулинецької міської бібліотеки – філіалу, сюди ж і переведено бібліотекаря Пакіж Ольгу Павлівну.

3 вересня 2012 року в нашій бібліотеці у рамках реалізації проекту «Бібліоміст» було відкрито Інтернет – центр з використанням безкоштовного, вільного доступу до мережі Інтернет. Для нашої бібліотеки – це не лише технічне переоснащення, але й відкриття для наших користувачів нових можливостей. Це покращення якості задоволення потреб користувачів, які постійно потребують нової інформації, та відкриття нових можливостей.

В грудні 2012 року в нашій бібліотеці сталась пожежа, в зв’язку з цим фонд бібліотеки було перевезено в приміщення Микулинецького БК.

З грудня 2012 року зав. бібліотекою призначено Шиналь Олександру Іванівну.

В наслідок пожежі було проведено інвентаризацію, списано пошкоджену літературу , станом на 2014 рік фонд Микулинецької міської бібліотеки – філії становить - 15 933 примірників.

На початок 2014 року в бібліотеці працює три працівники і діють такі відділи: дорослий абонемент, кафедра юнацтва, дитячий абонемент та Інтернет – центр.

. Для читачів молодшого віку в нашій бібліотеці створено ігровий куточок «Бібліоняня», де батьки можуть залишити дітлахів під наглядом працівників нашої бібліотеки поки батьки вирішують свої проблеми через Інтернет, чи вибирають собі потрібну літературу.

Заходи, які ми проводили сприяють тому, що до нашої бібліотеки користувачі звертаються не лише, як до джерела інформації, а й як до осередку культурного збагачення, центру неформального спілкування, місця відпочинку, проведення дозвілля. Ми стараємось, щоб кожен масовий захід, на кого б він не був розрахований, приносив нашій бібліотеці дивіденди у вигляді піднесення престижу у нашому селищі, та створення нам необхідного іміджу.

На сьогоднішній день наша бібліотека сприймається жителями нашого селища, як сучасна інформаційна установа, що сприяє їх професійному, громадському та особистісному розвитку. Таку можливість і надає в нашій бібліотеці книга і Інтернет – мережа.

Кiлькiсть переглядiв: 287

Коментарi