Історія бібліотеки села Ласківці/Files/images/storya_bbl_fly/Ласківці.jpg

У 1892 році в селі засновано читальню «Просвіти» під головуванням свідомого господаря Кузьми Мотаса, ініціатора першого культурного діла, що згуртувало біля 15 найсвідоміших ласковецьких господарів. Читальня була розміщена спершу у хатах кількох господарів.

У 1910 році побудовано мурований будинок з невеличкою театральною залою, кімнатами для бібліотеки і споживчого кооперативу. Головою читальні був тоді Дмитро Заставний. Правдободібно в цьому самому році був заснований кружок «Сільського господаря». Читальня, кооператив і «Сільський господар» співпрацювали разом і мали значний вплив на жителів села.

Прислужився перед сільською громадою боротьбою проти пияцтва та культурно-просвітницькою діяльністю парох села отець Кипріян Білінський. Він був добрим організатором і при ньому була створена перша хата-читальня. Наступний парох села отець Лаврентій Ткачук підтримував діяльність читальні «Просвіти» до останніх днів свого нарахування до 1929 року.

Перша Світова війна, московська, а потім польська окупація все зруйнували. Москалі знищили в 1915 році бібліотеку, театральні декорації та все інше устаткування. А з читального будинку зробили «баню» (лазню) для переходячих військ. Після закінчення війни бібліотеку відновили.

При читальні існував аматорський гурток, що дав низку вистав побутового та історичного змісту. Свою першу виставу «Свекруха» члени гуртка відіграли ще у 1908 році. Вистава відбулася в обширному наметі, зробленому з бальків і дощок, призначених на будову, позичених з двору пана Яна Громніцького, накритого величезним брезентом. Потрібні декорації позичено у оо. Василіан у Бучачі. Ця перша вистава заохотила молодь до подальших вистав так, що наш аматорський гурток був одним з найактивніших гуртів Теребовлянщини.

Восени 1908 року син мельника Зенюка у співпраці з управою читальні приступив до організації змішаного церковного хору. Навчання відбувалися в читальні. І на Великдень 1909 року хор проспівав першу Службу Божу. У 1918 році хор відновив свою діяльність (після закінчення війни) та пізніше влада заборонила цей хор.

Крім церковного хору в 1930 році донька тодішнього директора школи Андрія Пасіки – пані Ольга, організувала читальний хор, що під її вмілим проводом виступав навіть у сусідніх селах і містечках. А на фестинах просвітянських хорів у Теребовлі 1938 року Ласковецький хор здобув перше місце.

У селі проводились різні фестони за участю аматорського гуртка, хору і за виручені гроші купували книги. Багато для поповнення фонду бібліотеки зробив Союз Українок, яким керувала Софія Григорович. Деякі свідомі господарі виписували тогочасні періодичні видання, які в кінцевому результаті, опинялись у фондах бібліотеки. А сама бібліотека-читальня, яка була однією з найбільших у повіті, передплачувала всі українські часописи, які тоді виходили в Галичині.

Допомагав у громадській праці, і зокрема в читальні, Ілля Рогатинський. Завдячуюючи його старанням закуплено для читальні багато книг. Ілля Рогатинський також описував історію культурно-освітнього життя села Ласківці від найдавніших часів.

У 1938 році ласковецька читальня «Просвіти» мала 524 активних членів, у тому числі понад 200 жінок з забороненого поляками Відділу Союзу Українок, що усі прийшли до читальні та були активними читачами.

Та прийшов 1939 рік, що все «заморозив»: розстріли, виселення, а 1944-й рік довершив, перетворивши весь культурний доробок у руїну.

Зі спогадів М. та В. Ваврика, М. Ваврика, О. Апостола.

В 1957 році читальні були об’єднані в одну сільську бібліотеку. Завідуючою тоді була Нища Марія Іванівна, пізніше Безверхна Ганна.

З 1965 року завідуючою бібліотекою стала Свента Марія Василівна. В бібліотеці в той час обслуговували 800 читачів і видавалося 16 000 книг. А уже в 1975 році обслуговували 2 000 читачів і видавали 40 000 примірників книг. Бібліотека ставала переможцем змагань, одержувала диплом першого і третього ступеня республіканського оргкомітету. У 1977 році нагороджена Всесоюзною Почесною грамотою за успіхи в організації культурно-освітньої роботи.

Після завершення будівництва нового Будинку культури у 1984 році бібліотеку перенесли у нове приміщення, велику (150 м2) спеціально призначену для цього кімнату, обладнану читальними столами.

Добре працювала бібліотека з настанням незалежної держави. Про що свідчать одержана у 1994 році подяка, а у 2000 році – грамота за успіхи в популяризації літератури, відродженні народних традицій, звичаїв та обрядів.

У 1994 році відбулося часткове списання творів ідеологічного спрямування.

З 1994 року на зміну бібліотекареві Книш Марії Степанівні прийшла Ковальчук Ганна Михайлівна. Протягом 1995-2001-х років у бібліотеці працювали: Котик І.Б., Драган Л., Будзанівська С.М.

У жовтні 2003 року жителі Ласковець відзначали 555 років першої писемної згадки про село. З цієї нагоди бібліотека одержала у подарунок книги, 59 примірників із домашньої бібліотеки, уродженця нашого села, поета, краєзнавця, літературознавця, громадсько-політичного діяча, члена НСЖУ та ВУСК Михайла Михайловича Ониськіва.

З 2004 року зав бібліотекою працює Дмитрук Лілія Іванівна, бібліотекар Ковальчук Г.М. В даний час бібліотека обслуговує 1200 читачів, а книжковий фонд налічує 8900 примірників.

Починаючи з 2005 року у бібліотеку почали активно надходити періодичні видання. Це: «Урядовий кур’єр», «Голос України», «Україна молода», «Свобода», «Воля», «Світ молоді», «Зелена планета», а для дітей – «Барвінок», «Журавлик» (це міжвідомча підписка та підписка за власні кошти).

Протягом серпня, вересня 2006 року в бібліотеці був проведений ремонт, бібліотека перейшла в інше менше приміщення (75 м2). Спонсорську допомогу виділили: Апостол Р.А. – будівельні матеріали та 200,00 грн. і Грошко І.С. – 150,00 грн. Ремонт проведений власними силами: замінили частину підлоги, поремонтували дерев’яні панелі, побілили, помалювали вікна, двері, підлогу. А у бібліотеку придбали нову тюль, квіти. З православної церкви дали вишиті рушники.

У бібліотеці діє акція «Подаруй бібліотеці книгу» в результаті якої ми одержали у подарунок книги та періодичні видання для дітей від О. Дунець-Розалюк, А. Субчака, М. Гайдука, Н. Дячишин, Н. Будзанівської.

Бібліотека приймає участь у святкуванні різних свят, урочистих подій. Бібліотекар Ковальчук Г.М. співає у хорі створеному при Будинку культури. У бібліотеці оформляються ювілейні та різножанрові книжкові виставки для різних категорій читачів. Разом з дітьми оформили куточок дитячих малюнків, вирізок, поробок. У бібліотеці проходять огляди літератури, інформаційні години, історичні екскурси, конкурси присвячені різним подіям, як минулого нашої країни, так і сьогодення. Співпрацює бібліотека із школою, Будинком культури, а у співпраці з шкільним бібліотекарем, у березні проводимо тиждень дитячої книги.

З учнями 1-4 класів у червні, що вже стало традиційним і проводиться у бібліотеці протягом кількох останніх років, проходить свято-конкурс. Свято триває протягом кількох днів і на ньому діти не тільки дізнаються багато нового, але і демонструють свої знання, ерудицію, кмітливість. Воно наповнене цікавими іграми, розвагами, вікторинами, а переможці одержують солодкі призи.

У бібліотеці створено фотоальбоми: «Наша історія – у нашій пам’яті», «Ласківці: минуле і сучасне нашого села», «Екібана на кожен день», «Книжковий світ дитинства: співпраця школи і бібліотеки».

У 1990-х роках почали збирати матеріал про історію свого села зі списками загинувши за волю України, виселених у сибірські землі та спогадами очевидців тих подій. На даний час ця історія упорядкована та доповнена знаходиться у бібліотеці. Ведеться також хронологія подій села від 2004 року.

У 2006 році бібліотека приймала участь у районному конкурсі «Дитина не може чекати» і одержала 2-е місце. Також бібліотека протягом 2005-2011р. була нагороджена грамотами, дипломами за активну і творчу діяльність, а бібліотекар ставала переможцем у номінації «Кращий бібліотекар року».

Користувачі можуть ознайомитись з такими тематичними папками: «Фітолікарня», «Дім. Сад. Город», «Визначні постаті України», «Україна на перехресті доль, історії, епох», «Секрети краси», «Голос Пенсійного фонду», «Страта голодом», «Квіти у легендах і переказах», «Легенди рідного краю», «Калейдоскоп цікавих фактів», «Любителям тестів», «З любов’ю і милосердям», «Наші славетні земляки» та інші.

Також оформлені листівки-закладки «Мандрівка у віки», «Природа рідного краю», «Країна Дивосвіт», «Таланти рідної землі», «Історичні пам’ятки села».

Бібліотека приймала участь у соціологічному дослідженні «Молодь. Інформація. Бібліотека», «Сільська молодь: ідеали, прагнення, можливості».

Протягом останніх років для учнів 2-9 класів ми проводимо літні читання «Читати престижно» і лідером читань названа Ендирович Л., Ваврик Х.

У 2008 році бібліотекарями була створена емблема та візитка бібліотеки. А бібліотекар Ковальчук Г. вишила емблему бібліотеки, яка увійшла у книгу вишиванок, що знаходяться у районній бібліотеці.

Виконуючи один із напрямків роботи по сприянні соціальній адаптації незахищених груп читачів, бібліотекарі обслуговують на дому пенсіонерів, одиноких, інвалідів: Обстра Г., Ваврик К., Винник М. та інші.

Продовжує урізноманітнюватися періодика бібліотеки: журнали «Світ дитини», «Однокласник», «12+», «Долонька», газети «Добрий господар», «Ти і я і вся сім'я», «Друг читача», «Домашня смакота».

У 2011 році бібліотека приймала участь у районному конкурсі книжок-саморобок, представивши на ньому свою книжку «Село моє, для мене ти єдине, для мене ти найкраще на землі». Вона знаходиться у бібліотеці і нею можуть скористатися усі бажаючі.

Бібліотекарі вивчають інтереси та запити читачів, проводимо анкетування, опитування, наприклад: «Я вивчаю рідний край», «Екологія і здоров’я», «Я споживач» та інші. А у 2012 році приймали участь у соціологічному досліджені «Патріотизм у розумінні сучасної людини».

Для того, щоб зацікавити читачів,надати їм якнайбільше інформаційно-консультативних послуг створили рекламні і довідкові буклети:«Земельна реформа в Україні: запитання і відповіді », «Світ календарів»,«Прогноз погоди на століття», «Для любителів авто подорожей», «Розклад руху потягів, автобусів, авіарейсів», «Довідкове бюро читача», «Скарбничка корисних порад», «Абетка безпеки для вашої дитини», інформлистівку «Овочева безпека: поради споживачам» та виставки-поради « Батьківська абетка», «Природа – найкраща аптека».

Жителям нашого села ми готуємо прес-досьє, екологічні галереї, експрес-повідомлення, проводимо години інформації, уроки здоров’я. Наприклад з юнацькою аудиторією провели соціально-психологічний тренінг «Давайте замислимося», урок-застереження «Джерела правди життя». Особливу увагу приділяємо роботі з дітьми, пропонуючи їм народознавчі замальовки «Народні перлинки з бабусиної скриньки», спортивну мозаїку «Світ футболу», ігрову мандрівку «Казковий світ чарівних букв», калейдоскоп цікавих фактів. А для наймолодших читачів – літературні ігротеки, пізнавальні хвилинки –цікавинки, екологічні прогулянки.

З жовтня 2013 року у бібліотеці, на зміну бібліотекареві Ковальчук Г.М, почала працювати Будзанівська Світлана Михайлівна.

/Files/images/storya_bbl_fly/ласківці.JPG

Кiлькiсть переглядiв: 336

Коментарi