Історія бібліотеки села Ладичин

Село Ладичин розташоване за 20 км на південь від Тернополя і на 4 км на південний захід від Микулинець в Теребовлянському районі.

На території Ладичинської сільської ради проживає 1218 чол. (2008р.). У селі діє Греко-католицька церква Різдва Пресвятої Богородиці, Римо-католицький костел, 9-ти річна школа І-П ступеня, дитячий садочок «Лелеченя», ФАП, клуб, бібліотека, 4 магазини, місцеве аграрне підприємство, млин, столярний цех.

Дім читальня «Просвіта» в Ладичині був збудований перед Першою світовою війною. Пізніше, у 1922р. будинок був добудований. Організаторами «Просвіти» були Лапчинський М. та священик Світенький М. Щонеділі, після відправи в церкві, сходилися господарі до читальні, грамотні читали вголос часописи на різні теми. Головою «Просвіти» був улюбленець села і всіма шанований селянин Ярош М. При читальні діяв хор, духовий оркестр та драмгурток. Під час війни діяльність «Просвіти» призупинилась, а після її завершення знову працює хор.
/Files/images/storya_sl/k1.JPGЗ 1925 по 1937 рік культурно - просвітницьку роботу в селі організував Осип Фуртак. Було закуплено нові духові інструменти і оркестр виступає на різних урочистих подія, як у своєму селі, так і в сусідніх. У селі також діяли товариства «Січ», «Луг», «Сокіл».


З 1939 р. читальні «Просвіти» були ліквідовані і нові бібліотеки були відкриті у повоєнний час. Перший запис в інвентарній книзі по бібліотеці зроблено 17. 11. 1948 року. Нараховувалось 270 екземплярів книг. Завідувала бібліотекою Невідома Ярослава Юріївна. Бібліотека знаходилась в центрі села в одному приміщенні з сільською радою. Література до бібліотеки надходила регулярно. Так, за 10 років фонд бібліотеки уже становить 8960 екземплярів книг.

З 1971 року завідуючою бібліотеки працює Яремчук Йосипа Василівна (освіта середньо-спеціальна, бібліотечна). Бібліотека працює спільно зі школою, клубом. Зав клубами працювали: Зарусінський Володимир Казимирович та Невідомий Теодозій Михайлович.

У всі часи бібліотека завжди була в центрі громадського життя села. Бібліотекар постійно виконувала доручення голови сільської ради, а саме: по перепису населення та с/г тварин, організовувала «Червоний куток» на території тваринницької ферми, де один раз в тиждень приносила книги (ідеологічного змісту) та оформляла стінгазети. З колгоспниками проводила політінформації, диспути, обговорення та інші заходи. Виконуючи прохання голів колгоспу, брала участь у контрольних дійках на фермі, також ходила по селі з проханням здати більше молока, яке закуповували в селян. Під час жнив бібліотекар була в полі, та на току. Готувала виступи, випускала стінгазету «Блискавка», про хід збирання врожаю, про переможців соцзмагання. Усі Різдв'яно-новорічні та Великодні свята - на робочому місці, тому що їздив контроль з райкому партії та з районної бібліотеки на перевірки.

Бібліотека опалювалась. Бібліотекарю повертали компослуги в кінці року, та давали безплатно по 1 тоні вугілля, повертали також кошти за відрядження.

Професійний стаж бібліотекаря Яремчук Й. В. - 33 роки. За свою сумлінну працю була неодноразово нагороджена грамотами (1982,1983р.р.), у 1991 році нагороджена медаллю «Ветеран праці». Вийшовши на заслужений відпочинок передає фонд бібліотеки Ясінській (Ланковській) Оксані Романівні.

З 5 квітня 1994 року Ланковська Оксана Романівна працює зав. бібліотекою села Ладичин (освіта технічна). Того ж таки року вступає до Теребовлянського вищого училища культури по спеціальності «Бібліотекознавство та бібліографія» (на заочну форму навчання). В 1996 році отримує диплом з присвоєною кваліфікацією «Бібліотекар, організатор масиву документів».

Бібліотека з 1994 по 1999 роки знаходилась в приміщенні бувшого дитячого колгоспного садочку. З настирливої вимоги голови колгоспу імені «Лесі Українки» Бушка І. І., приміщення потрібно було звільнити. Тоді бібліотеку перевезено в приміщення бувшої ощадної каси, яке знаходиться на балансі сільської ради. Приміщення, площа якого 19 м досить старе, темне, холодне, непристосоване для бібліотеки. В 2001 році за власні кошти бібліотекаря, приблизно 150 грн., зроблено ремонт.

Державна криза відобразилась і на культурі. Відсутність коштів на ремонт, опалення, придбання канцтоварів, преси, книг погіршує роботу бібліотечних установ. З червня 1996 року бібліотека працює на 0,25 ставки (зарплата 19,50 крб.). Різко зменшилось надходження книг і преси. Поступлення дуже мізерне. 1997 - 33 примірники, 1998 - 10 прим., 1999 – 44прим., 2000 – 20прим., 2001 – 13прим., 2002 -9прим. Окрім книг бібліотека отримує по передплаті такі газети: «Воля», «Свобода», «Голос України», «Урядовий кур'єр», журнали: «Барвінок», «Світ дитини».

В 1996 році, в зв'язку з прийняттям в Україні нової грошової одиниці -гривні, у бібліотеці зроблено індексацію фонду.

З 2000 року бібліотека працює на 0,5 ставки (заробітна плата біля 220 грн). У 2003 році проведено переоблік бібліотечного фонду. Книжковий фонд налічує 5503 примірників.


Роботу бібліотеки в зимовий період затрудняє відсутність опалення. У 2005 році бібліотека вводить платні послуги, це згідно змін до Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу від 16.03.2000р.», про перелік платних послуг -це щорічна абонентська плата від 0,50коп. до 1 грн., нічний абонемент (0,25-0,50коп.), книги підвищеного попиту (0,25 - 0,50коп.), періодика (0,25 -0,50коп.). За виручені кошти, які проводимо через бухгалтерію відділу культури, підписую газету для дітей «Журавлик», купляю канцтовари, та книги.

За період роботи спільно з клубом проводила різні масові заходи, як до державних так і до релігійних свят, та ювілейних дат письменників. Завклубом на той час був Фуртак Василь Романович та Куліковський Василь Богданович.

Бібліотекар не тільки обслуговує користувачів книгами, але й видає довідки, в основному тематичні для рефератів.

При бібліотеці з 2003 року організовано і діє гурток поточного ремонту книг «Книзі друге життя». Спільно з членами гуртка не тільки ремонтуємо пошкоджені книги, але й проводимо різні масові заходи. Постійно бібліотека бере участь у різних районних конкурсах, а саме: до Шевченківських днів, до дня Бібліотек, до дня працівників культури. Також спільно з клубом, школою, церквою, проводяться масові заходи на території села, це мітинг-реквієм до річниці УПА та Дня Перемоги, до дня Незалежності України, Дня Матері. Ці заходи проводимо біля пам'ятника та могили у селі. Гарно пройшло вшанування пам'яті генерала УПА Шухевича Р. (100р. д. н.). Дійство відбувалось біля могили, де сільські аматори виконували пісні та розповідали про життєвий шлях генерала Шухевича Р. та палили ватру «Вогонь пам'яті».

В бібліотеці постійно діють виставки до ювілеїв письменників, та громадських діячів, виставки нових надходжень, викладки літератури про рідний край «Люби і знай свій рідний край». Постійно доповнюється альбом «Історія села» матеріалами поточних подій.


З 2005 року бібліотека працює на 0,75ставки, з 2007 року - на повну ставку. Завідуюча бібліотекою Ланковська О. Р. нагороджена грамотами відділу культури в 2002 році – «За вагомий внесок у розвиток бібліотечної справи» , і двічі у 2006 році у номінації «Краща бібліотека року» та з нагоди Всеукраїнського Дня бібліотек .

У 2012 р. у зв’язку з бюджетними труднощами працівник бібліотеки знову переведена на 0,5 ставки.

Кiлькiсть переглядiв: 270

Коментарi