Історія бібліотеки села Кровінка/Files/images/storya_bbl_fly/емблема Кровінка.jpg

Напередодні Першої світової війни в селі Кровінка з'являється читальня «Просвіти». Її засновники ставили перед собою мету підняти рівень як національної свідомості, так і свідомості жителів села .Тоді це було актуальним завданням .У 1911 р. в Кровинці утворилось товариство «Сокіл». Активними його учасниками були Курнило Михайло, Стелюк Петро, Пасіка Павло, Пасіка Адам.

У період Першої світової війни багато з них вступили до лав Української армії.

24 серпня 1914р. у село вступили російські війська і перебували тут до серпня 1917 року , до повернення австрійців. Перше, що зробили російські визволителі у селі, це закрили хату -читальню і знищили всі книжки , написані українською мовою.

У 1930 році люди заклали фундамент читальні «Просвіти», яка була збудована і посвячена на свято Покрови, приблизно у 1931-32 рр. При читальні була велика бібліотека. Бібліотекарем призначили Стаха Пасіку . Велику допомогу «Просвіті» надавала Стефанія Качурівська - молода вчителька.

У вересні 1939 року у село вступили рядянскі війська . Найперше їм «кинувся в очі» синьо -жовтий прапор і тризуб закладу. Читальню «Просвіти» закрили, знищили портрети українських діячів, знищили книги. Коли в село прийшли німецькі війська, вони перетворили читальню на зерновий склад.

Не кращим виявилось життя для мешканців Кровінки по закінченню вересня 1939 року. Трагічно склалась доля активних членів «Просвіти»: у квітні 1944 року за одну ніч було арештовано 18 чоловік .Повернутися вдалось лише Биковському Євстахію. Аж 10 років цей чоловік перебував у сталінських таборах. У 1947 році у селі починається розкуркулення, причому, в першу чергу тих осіб , хто був членом «Просвіти». У свято Покрови на Сибір вивезли 10 сімей .

15-го вересня 1950 року Струсівський відділ культури направив на роботу у Кровінку бібліотекаря Островську Неонілу Григорівну. На той час бібліотека знаходилась в сільському будинку культури , а згодом її перенесли у місцевий продовольчий магазин. За планом бібліотека мала обслуговувати до 750 читачів, її фонд складав близько 900 тис примірників. Облік роботи вівся у щоденниках. Бібліотекар оформляла книжкові виставки, тематичні полиці, проводила читацькі конференції та вечори. Активно велася пропаганда літератури серед працівників колгоспу, зокрема проводились бесіди під час сезонних робіт. У колгоспі був оформлений так званий «червоний куток», де облікувалась робота бібліотекаря.

Також бібліотека тісно співпрацювала з школою та сільським будинком культури. Неоніла Григорівна пропрацювала до 1985 року. Своєю старанною та клопіткою працею вона подала яскравий приклад справжнього бібліотекаря.

Протягом 1996 - 2001 років бібліотекарем села працювала Панас Ольга Ігорівна. З 2001 року завідувачою бібліотекою була Янюк Ольга. Основними завданнями, які ставила перед собою бібліотека на цей рік стала: реалізація регіональної програми «Збереження бібліотечних фондів на 2003-2004 рік», виховання духовної культури особистості, створення умов для вибору нею власної світоглядної позиції, проведення роботи по відновленню народних традицій, обрядів та звичаїв.

З 2004 по 2008 рік бібліотекарем працювала Вітик Ірина Романівна. За період її діяльності читачі бібліотеки неодноразово брали участь у різних конкурсах та культурно-масових заходах. Зокрема, варто відзначити ,що бібліотека зайняла 3 місце на конкурсі «Краща бібліотека по роботі з молоддю», також за час її роботи у 2007 році бібліотека отримала краще приміщення у сільському будинку культури.

З вересня 2008 року Вітик Ірина Романівна була переведена в Центральну районну бібліотеку, її замінила Кримська Ірина Богданівна . На початок 2009 року бібліотека обслуговує 700 користувачів , з них 140 учнів школи, також 140 осіб складає юнацтво та 420 дорослих відвідувачів .Фонд книгозбірні складає 6150 тис. примірників українською та російською мовами.

Кiлькiсть переглядiв: 192

Коментарi