Історія бібліотеки села Котузів/Files/images/storya_bbl_fly/Котузів1.jpg

Перша письмова згадка про бібліотеку у селі датується 1914 роком, де на той час було 129 книжок.

Бібліотека дуже допомагала у виховній та освітній роботі селян.

Під час першої світової війни культурно- освітнє життя у селі завмерло.

По перше, російська окупаційна влада закрила всі українські товариства, по друге, відчулося брак людей.

На 9 грудня 1931 року у селі було 1290 жителів. Ще в 1927 році громадяни села власними руками і коштами побудували в центрі села Народний Дім в якому розмістилися такі товариства як: товариство «Просвіта», бібліотека товариства «Просвіта» у якій нараховувалось 360 книг та 97 читачів.

Бо на той час не всі жителі були письменними. Фундатори цього дому були Динько Василь, Гринчук Павло, Дідушик Іван, Яворський Михайло, Динька Василь був у США, там організував збір грошей і переслав на будову Народного Дому. Був у Народному Домі зал для вистав. До будівництва цього Дому, розваги, вечорниці проводились по сільських хатах. Вистави показували по стодолах. В селі першу виставу «Русалка» також показували у стодолі. При бібліотеці були гуртки по вивченню Історії України.

Народний дім

Бібліотека брала участь у художній самодіяльності, хор разом із церковним хором успішно виступали з концертами на фестивалях, які проводились в цей час. Дуже цікаво проходили Різдвяні свята і Великодні. Через багато поколінь до сьогодні до нас дійшли всі традиції наших батьків, дідів. До сьогодні люди з колядою мандрують від двору до двору, також не втрачено звичаю виводити гаївки навкруг церкви.

Бібліотека була центром дозвілля сімей і місцем, де люди підвищували свій освітній рівень. Перша читальня була на хаті Дідушика Михайла, потім у Гринчука Павла, а згодом у Народному домі. Люди приходили сюди і брали книги, після повернення книги читач змушений був коротко переказати зміст прочитаного. Для того, щоб поставити п’єсу, то потрібно було не тільки розучити її, але мати дозвіл від старости на її наказ. Іноді коли проходила п’єса, був присутній поліцай.

В приміщені бібліотеки був строгий порядок. У зал не можна було заходити у головному уборі чи із цигаркою у руці. А для тих, хто прийшов із запахом спиртного, позбавляли прав цілий місяць відвідувати бібліотеку.

Після того як у Народному Домі розмістилася дев’ятикласна школа то бібліотеку знову доводилось переносити у приватний будинок.

Із спогадів колишнього бібліотекаря Дзецюх Ліди Петрівни ми дізналися, що бібліотеку було перенесено в приватний будинок Бочан Марії. Ліда Петрівна перейняла бібліотеку від Трач Ганни і пропрацювала у бібліотеці близько року (1964 – 1965).До року бібліотека переходила з одного приватного будинку в інший.

Після Ліди Петрівни в бібліотеці працювала Воробець Марія, бібліотека на той час знаходилась в будинку жительки села Репецької Любомири, за певний час бібліотеку переносять до жительки Гринчук Юлії. На привеликий жаль більше інформації про цей період знайти невдалося, через відсутність свідків цих подій, і через їхній вік, багато чого вони вже не можуть згадати.

Після Воробець Марії у бібліотеку прийшла працювати, молодий спеціаліст Репецька Віра Дмитрівна. Віра Дмитрівна прийняла бібліотеку в 1967 році. Коли у 1969 році у селі було збудовано будинок культури того ж року туди було перенесено бібліотеку. Це були дві великі кімнати, в одній знаходився фонд в іншій читальний зал. Приміщення опалювалося.

На той час у бібліотеці нараховувалось 700 читачів, фонд становив 14 тисяч примірників.

У 1977 році перевели бібліотеку на централізовану систему. Протягом року бібліотека проводила 4 читацьких конференції, 5 вечорів, 4 дитячих ранків, 4 засідань бібліотечної ради.

/Files/images/storya_sl/котузів.JPGЗав бібліотекою Репецька Віра Дмитрівна в приміщенні бібліотеки. 1970 – 1971р./Files/images/storya_sl/k.JPGПриміщення бібліотеки в СБК. Зав бібліотекою Мигало Ольга Михайлівна 2000р./Files/images/storya_sl/Безымянный.JPGВідділ дитячої літератури. Ляльковий театр 2002 рік./Files/images/storya_sl/k.JPGЧитальний зал, зав бібліотекою Мигало О.М. 2000 рік.
У бібліотеці були створені алфавітний і систематичний каталог.

Працював гурток «Лялька і книга».

Із документів які збереглися по сьогоднішні дні ми багато дізналися про ті роки. Наприклад, у 1975 році акти на списання л-ри свідчать, що було вилучено більше 1000 примірників за рік. А прихід у бібліотеку теж становив більше 1000 примірників.

За часів СРСР кошти на книги виділялись щедро і у бібліотеці був великий фонд, як вже згадувалось більше 14 тисяч.

Із відомостей про інвентар, який був в експлуатації ми знаємо, що було в бібліотеці: шафа трьохдверна, вішалка, етажерки- 2, 12 крісел, доріжок 5, ящики каталожні- 1, шафи книжкові, столи 5, стелажі 13, стіл кафедри. Цим інвантерем бібліотека користується до сьогоднішніх днів.

Із щоденників 1987 року ми дізналися, що у Котузівській бібліотеці було 87/Files/images/storya_sl/k1.JPG дитячих читачів. З ними проводили різні літературні «вечори», «бесіди», «перегляди літератури». Вікторини: « Сторінки історії радянської держави», урок миру: «І ми за мир відповідаємо» урок мужності: «Пам’яті загиблих будьте достойні», бібліографічний огляд: «Борці за велику справу», бесіди: «Закони моєї Батьківщини» та багато інших. Віра Дмитрівна неодноразово була нагороджена дипломами за свою плідну працю. У районі була на хорошому рахунку.

Рішенням бюро райкому Компартії України, виконкому районної Ради народних депутатів Котузівська сільська бібліотека – філіал народжена Дипломом ІІ ступеня за зайняте друге місце у соціалістичному змаганні серед бібліотечних установ району в першому році одинадцятої п’ятирічки.

Із щоденників роботи за 1990 рік видно, що населення зменшилось, багато молоді переїхали до міста на заводи, фабрики. На грудень 1990 року дорослих читачів було 437.

Віком від 16 до 19 -55 читачів, від 19 до 29 - 55 читачів, від 29 і більше 323 читачі, відвідування 3470, книговидача 8992 примірники. З дорослими так як і з дітьми проводились різні заходи: книжкові виставки, науково природничі читання, вечір молодого виборця, тематичні вечори, вечори спогади, дні інформації.

Із акта перевірки документів від 27 квітня 1997 року.

В результаті перевірки документів і звірки контрольних талонів з інвентарними книгами, із картками облікових каталогів встановлено7187 книг на суму 606 крб., 37 коп. з них 7139 книг, 48 журнали.

Якщо в 1953 році в хаті – читальні книжковий фонд становив 1681 примірник, а читачів нараховувалось 250, то на 1993 рік книжковий фонд понад 9 тисяч книжок, а читачів 506.

Після виходу на пенсію Віри Дмитрівни у бібліотеку прийшов молодий спеціаліст Стецюк Валентина. У бібліотеці вона пропрацювала лише рік (1997 – 1998).

На той час культура помалу занепадала. Бібліотечні працівники працювали на 0,25 ставки, майже не надходило нової літератури, журнали зовсім перестали поступати у бібліотеку. З періодичних видань можна було передплатити тільки газету «Волю», тому що дуже мало коштів виділялось з бюджету. Опалювальну систему зовсім було відключено. Бібліотекарі роками мерзли у своїх приміщеннях.

У листопаді 1998 року на роботу було прийнято Мигало Ольгу Михайлівну. Ця людина була без бібліотечної освіти, а тому у 2002 році закінчила Вище училище культури у м. Теребовля.

Фонд становив 7,5 тисяч примірників, 520 читачів. Так як і раніше приміщення не опалювалось, дуже мало надходило літератури. У 2001 році дорослих читачів у бібліотеці нараховувалось 393, відвідування 3115, книговидача 7735.

Но все ж таки після 2000 року для бібліотеки настали кращі часи. З кожним роком збільшувалось надходження літератури. З періодичних видань бібліотекаодержувала: «Волю», «Голос України», «Урядовий курс», «Свободу». Збільшувалось і заробітна плата, спочатку бібліотекар працювала на 0,5 ставки, потім на 0,75, і з 2007 р. на повну ставку. Бібліотека разом з будинком культури проводили різні масові заходи. Різдвяні дійства, ходили по селу з колядою, до дня Св. Миколая, дня Незалежності, та ін.

Тісно співпрацювала зі школою, будинком культури, сільською радою, ФАПом. У 2003 році бібліотека переходить з приміщення будинку культури у нове - в Адмінбудинок, в якому розміщені сільська рада, ФАП, відділення зв’язку. У січні 2007 року в Адмінбудинок було підведено природний газ і у бібліотеці також за багато років з’явилося тепло.

/Files/images/storya_sl/k2.JPG На 1 січня 2006 року фонд становив 7300 примірників книг, 325 читачів. Населення зменшилось у зв’язку з масовим виїздом молоді закордон. Бібліотекар Мигало О. М, разом із колегами із сусідами сіл Гниловоди, Вишнівчик, Сапова, Гайворонка готували захід «Голод-33» і брали участь у районному конкурсі приуроченому до 75 річниці голодомору в Україні.

Кожного року святкували день бібліотек у центральній бібліотеці району. У/Files/images/storya_sl/k3.JPG 2008 році відсвяткували у ресторані «Високий замок». Дуже цікаво було організоване свято, кожне село мало своє завдання, показували гумористичні сценки, співали пісні. Закінчилось свято веселими танцями.На 1 січня 2009 року фонд бібліотеки становив 7355 примірників з них 3 періодичні видання. Відвідування всього 2748, книговидача 6525.

У бібліотеці як і раніше діє клуб за інтересами «Захисник природи».

Є каталоги:

Систематичний ;

Абетковий.

Є картотеки

Краєзнавча;

Систематична.

Створений краєзнавчий куток «Моє село, моя маленька Батьківщина». Протягом 2008 року було поновлено всі роздільники на стелажах. У 2006 році бібліотекаря Мигало Ольгу Михайлівну було нагороджено Дипломом за участь в огляді – конкурсі «Еколого – просвітницька робота серед молоді», неодноразово було нагороджено грамотами за сумлінну працю.

З лютого 2009 року у бібліотеку крім періодичних видань почав надходити журнал «Світ дитини». У 2009 році було створено емблему бібліотеки, цю емблему було вишито на полотні.

Святкування дня Незалежності у селі Котузів. Чоловічий хор разом із учнями школи/Files/images/storya_sl/k4.JPG біля могили воїнам УПА. Диригент Репецький Михайло Іванович. Організатори: «Будинок культури, бібліотека, вчитель музики». Серпень 2002 рік.Написали: Гніданик Андрій Романович студент вищого навчального закладу.

Патра Тарас Дмитрович студент педагогічного інституту історичного факультету.

Бібліотекар села Котузів Мигало Ольга Михайлівна.

Список використаної літератури.

1. Історія міст і сіл Теребовлянщини.

2. Матеріали Державного Архіву Теребовлянської області.

3. Спогади бібліотекарів: Дзецюх Ліди Петрівни, Репецької Віри Дмитрівни, Мигало Ольги Михайлівної.

Кiлькiсть переглядiв: 298

Коментарi