Історія бібліотеки села Іванівка/Files/images/storya_bbl_fly/Іванівка.jpg

Перші письмові згадки про читальню «Просвіта» віднайдено в книзі «Теребовлянська земля» виданої в 1968р. в Нью – Йорку.

Своїми спогадами про родинне село Іванівку поділилася Броніслава Мартинюк – Мельник. Ось як вона пише: «Майже всі свідомі господарі села були членами читальні «Просвіта». Читальня була душею українського громадянського життя в часі між першою і другою світовою війною. Довголітнім головою читальні був Петро Ковальчук. У нього були виняткові організаційні здібності, влучний підхід до громадських справ і спеціальна відданість в організуванні українського громадянського життя. Стаж його громадської праці був доволі довгий, бо вже в 1914 році він разом з Михайлом Мартинюком був учасником «Сокільського Здвигу» у Львові. Він також із Лукою і Михайлом Мартинюками та Михайлом Хоптієм перейшов табори інтернованих у Дарниці і Модліні. Його ініціативі й трудові Іванівка завдячує перебудовою старої хати читальні «Просвіта».».

У 1930 році польський уряд видав декларацію про розпуск українських читалень. Але жителі села свою читальню відстояли.

А ліквідували бібліотеку читальні “Просвіта» «визволителі» у 1939 році.

Після другої світової війни радянська влада розпочала створення бібліотек у кожному великому селі, а потім в усіх селах.

За даними Микуленецького архіву перше документальне підтвердження про роботу бібліотеки в радянський період датується 8 лютого 1948 року. На засіданні виконкому сільської ради розглядалося питання про роботу сільського клубу і бібліотеки. Зокрема був затверджений графік роботи, за яким бібліотека повинна була працювати з 14 до 22 години. Зав. бібліотекою у цей період була Місюра Надія Прокопівна. Було зобов’язано її 3 рази в тиждень проводити читання лекцій, своєчасно випускати стінгазету. 20 вересня цього ж року знову заслухано питання про роботу бібліотеки та клубу.

20 лютого 1951 р. в селі відбулася сесія сільської ради з порядком денним «Про ліквідацію неграмотності і малограмотності в с. Іванівка» та «Підсумки готовності до виборів у Верховну Раду УРСР». На цій сесії виступала вже новопризначена зав.бібліотекою – Криворчук Софія Юліанівна.

В протоколі № 4 сесії Іванівської сільської ради від 30 травня 1956 року зав. бібліотекою вже значиться Шалаган Степан Миколайович, 1934 р. н. На цей час в бібліотеці було вже 600 читачів, фонд бібліотеки становив 8500 примірників книг. У 1960 році читачів вже було 636 чоловік, відвідування – 4954, книговидача – 7984 примірників. Бібліотека була центром громадського життя села. Разом з клубом влаштовували концерти, вистави, голосні читки.

У 1962 р. бібліотеку прийняла Кузик Ганна Іванівна (Гуменюк). Старанна, молода дівчина зуміла за короткий час зорганізувати навколо себе таких же ентузіастів як і сама. Завдяки їй колишня слава «Просвіти» почала відроджуватися. За даними архіву в цей час в бібліотеці було вже 776 читачів, відвідування – 7611, книговидача – 15915 примірників.

На засіданні виконкому від 25 травня 1964 року, де заслуховувалось питання роботи бібліотеки і клубу була присутня представник відділу культури Теребовлянського району Терещенко Надія Захарівна. Вона відмітила, що задоволена прекрасною роботою Кузик Г. І. Бібліотека прекрасно оформлена, книжкові виставки актуальні, цікаві масові мироприємства.

У середині 70 – х років за підсумками соціалістичного змагання бібліотека виборола звання «Бібліотека відмінної роботи».

Сумлінна праця невтомної Ганни Іванівни була щедро винагороджена. Безліч дипломів, грамот, вимпелів по праву гідно зайняли своє місце у книгозбірні нашого села.

Неодноразово Гуменюк Г. І. обиралася депутатом сільської ради, де завжди вона переймалася турботами і болями своїх односельчан, та завжди дбала про бібліотеку та й культуру взагалі.

У 1987 році Ганна Іванівна Гуменюк була учасницею круглого столу «Про перебудову – за круглим столом», який організувало Міністерство культури УРСР. На обговорення виносилися основні проблеми перебудови в галузі культури. Відповіддю на порушені питання став лист за № 8 – 230/43 з Міністерства культури УРСР за підписом начальника відділу бібліотек В. Д. Навроцької.

У цей час Ганна Іванівна працювала із своєю дочкою Оксаною, яка закінчила Теребовлянське культосвітнє училище. Кваліфіковані працівниці зуміли побудувати свою роботу так, що завжди були в числі кращих, підтверджуючи статус «Бібліотека відмінної роботи».

Кінець 80 – х і початок 90 – х років характеризувався політичноюі економічною нестабільністю, але бібліотекарі справно виконували свої обов’язки.

У 1991- у році Гуменюк Г. І, і Гуменюк О. Ф. були активними членами сільського осередку Руху, крім того, Ганна Іванівна організувала сільський «Союз Українок» членами якого стало біля 20 жінок. Головою було обрано Ганну Іванівну, заступником Кузьо Ярославу. Союзянки робили багато для відродження українських традицій і обрядів. В бібліотеці було створено народознавчу кімнату, де проводилося багато заходів народознавчого характеру. Так, зокрема проведено різдвяні колядки, конкурси вертепів «В Вифлиємі зірка засіяла», театралізоване свято «Ой не ріж косу», годину «Ой ти хусточко терновая», народне свято «Чудо барв у Великодньому кошику», «На Купала нічка мала» та багато інших.

Середина 90 – х років збіглася із складним економічним становищем в країні, а це боляче вдарило і по культурі. І в кінці 1997 р. Гуменюк Г. І. залишає свою роботу, виходить на заслужений відпочинок.

З 10 грудня 1997р. зав. бібліотекою призначають Гуменюк О. Ф., а бібліотекарем Дацько М. П.

14 жовтня 1998 р. на Покрову у центрі села відкривають пам’ятник «Борцям за волю». Бібліотека спільно з будинком культури підготували величний вечір – реквієм «Їх освятила доля молодими».

З кінця 90 – років зав. бібліотекою призначено Дацько М. П., а з 2004р. бібліотекарем Вербовецьку Н. Я.

У 2004р. бібліотекою і будинком культури підготовано День Молоді, на якому завідуюча у справах сім’ї і молоді Г. Ф. Майор вручила іменні подарунки кращим молодим виробничникам нашого села, зокрема членам клубу для юнацтва «Орієнтир». Кожного року бібліотека долучається до святкування дня працівників сільського господарства. У 2005 р. на полях ПОП «Іванівське» було проведено свято обжинків, де були запрошені керівники району. 26 грудня 2006р. проведено мистецький вернісаж «Мистецька палітра» Два художники М. І. Драч та І. В. Заляпський презентували свої картини. В будинку культури відбувся великий масовий захід з участю хору «Союзу українок» з Тернополя «Дзвони пам’яті» та виступом поетеси, уродженки нашого села М. В. Гуменюк.

Бібліотека є центром народознавства та духовного відродження. А тому в 2013-14 рр. на базі Іванівської бібліотеки-філії були проведені школа професійної майстерності та творча майстерня по виготовлення ляльки мотанки. Протягом років бібліотека проводила ряд акцій: «Поверни бібліотеці книгу», «Подаруй бібліотеці книгу». Завдяки цій акції за пять останіх років бібліотека поповнила свій фонд на 180 книг. Основним спонсором є А.І. Білик. А ще Антон Іванович робить підписку на пресу та журнали в бібліотеку. А також бібліотека бере участь і в таких акціях: «Колядуймо від хати до хати», «Чисте село», «Запали свічу памяті», «Озелени наше село», «Серце до серця», «Допоможи нашій армії». Бібліотека всіма способами старається залучити своїх читачів до книги і читання, так як останні роки в суспільстві спостерігається «криза читання». А тому у своїй роботі бібліотекар використовує таку форму обслуговування, як бібліотечне кур’єрство. До 200-річчя Шевченка проведено флеш-моб «Читаймо Шевченка на вулиці Шевченка». Бібліотека тісно співпрацює з працівниками БК. Кожного року долучається до святкування дня працівників сільського господарства. В 2013 році бібліотекою була організована виставка сільсько-господарської продукції, яка вирощується на полях ПОП «Іванівське». При Іванівському будинку культури вже багато років діє драматичний гурток (керівник О.Й. Сивак). В 2014 році він одержав звання народного. Також при БК діє хор (керівник М.С. Палиця) який в тому ж році одержав звання народного. Зав. бібліотекою Н.Я. Вербовецька є учасником цих гуртків. У 2013 році хор був учасником Майдану. Вже 3 роки при Іванівські бібліотеці філії діє гурток для дітей. Керівником його є В.С. Маркович, яка працює при Теребовлянській школі юних техніків. За цей час проведено дуже багато майстер-класів: «Писанка своїми руками», «Лялька мотанка» ,«Оберіг моє родини», «Новорічна іграшка». Велику пошукову роботу веде бібліотека про видатних людей села. Зібрані матеріали про тернопільську поетесу Марію Гуменюк (уродженку С. Іванівка). В бібліотеці є всі її збірки і вона є частим гостем бібліотеки. Також є збірки віршів В.А. Вербовецького, який також є уродженцем села, а проживає в Збаражі. В 2015 році Надія Ярославівна розпочала збір спогадів людей, які були депортовані з Польщі на Україну. Ці матеріали подано на сайт районної бібліотеки.

/Files/images/storya_bbl_fly/a.JPG/Files/images/storya_bbl_fly/b.JPG/Files/images/storya_bbl_fly/c.JPG/Files/images/storya_bbl_fly/d.JPG/Files/images/storya_bbl_fly/g.JPG/Files/images/storya_bbl_fly/i.JPG/Files/images/storya_bbl_fly/q.JPG

Кiлькiсть переглядiв: 303

Коментарi