/Files/images/storya_sl/gvardyske/Гвардійське1.JPGІсторія бібліотеки села Гвардійське

По Першій світовій війні пробудився національний дух українського народу. Важливу роль у формуванні/Files/images/storya_sl/gvardyske/1.JPG національної самосвідомості відіграло товариство «Просвіта». Читальню «Просвіти» у Гниловодах було засновано 30 жовтня 1927 р. До першої управи читальні належали : голова - /Files/images/storya_sl/gvardyske/2.JPGВасиль Бусько, секретар - Павло Бусько, касир - Павло Сумик У 1928 р. почалося будівництво читальні. Будинок був мурований з цегли і покритий бляхою. В ньому була театральна зала, читальня і кооператив.

Велику допомогу громаді села у будівництві читальні надало товариство «Любов». Товариство «Любов» - товариство односельчан Гниловід/Files/images/storya_sl/gvardyske/3.JPGПри читальні діяли різні гуртки. засноване 12 січня 1919 р. в місті Сиракюзи (штат Нью-Йорк, США). Це найстарше об'єднання підгаєчан у вільному світі. До нього належали колишні мешканці села Гниловоди. Його мета - допомогти громаді в рідному селі збудувати власний Народний Дім. Місячна членська вкладка становила 50 центів. Першим головою товариства був Сильвестр Кашубинський, секретарем Павло Сумик, скарбником Лука Кіт. Сходини товариства відбулися в міру потреб. Прибутки з членських внесків уможливили певну допомогу громаді в Гниловодах. Пізніше було вислано гроші ще на купівлю землі під будову дому для читальні «Просвіти». Крім того товариство «Любов» організувало ще збір коштів на допомогу і оборону політичних в'язнів. Ці гроші переслано через філію «Просвіти» в Підгайцях. До 1939 р. товариство переслало на згадані цілі понад 1100 доларів. Цей будинок стоїть у нашому селі по сьогоднішній день. Там знаходиться шкільна бібліотека, майстерня і учбовий клас. За час існування читальні «Просвіта» в селі помітно зросла національна свідомість і народна праця в усіх галузях.

У XX ст. наш народ переніс велике страждання. Над ним жорстоко знущалися австрійські, польські, німецькі, більшовицькі окупанти. Не дивлячись на всілякі перестороги і заборони окупантів, жителі села постійно дбали про виховання молоді в українському національному дусі.

За польського панування в 30 - тих роках у нашому селі активна діяльність «Просвіти» сприяла національно - патріотичному вихованню молоді. При читальні «Просвіти» були організовані самоосвітні гуртки, на якихмолодь вивчала історію України і свій рідний край . Очолював тоді товариство «Просвіта» в нашому селі Патра Стефан. Пізніше у просвітницьку роботу активно включилися члени юнацтва ОУН брати Григорій і Павло Опацькі. Однак з приходом на наші землі в 1939 році більшовицьких окупантів, всяка просвітницька робота була заборонена.

Після війни бібліотека в Гниловодах заснована в 1946 році. Бібліотекою завідувала Соболевська Марія з 1946 року по 1948 рік. На цей період фонд становив 630 книг. Бібліотека знаходилась в найманій хаті. З 1949 року по 1952 рік бібліотекою завідувала Пелехата Ольга Володимирівна. З 1953 року по 1959 рік бібліотекою завідувала Олексик Марія Михайлівна. Фонд бібліотеки уже становив на цей час приблизно 4000 книг. З липня місяця 1959 року по 1961 р. бібліотекою завідувала Патра Ганна Петрівна. В селі в цей час почалося будівництво нового приміщення контори колгоспу, на старій земельній ділянці. І вже в 1961р. бібліотека знаходилась в цьому будинку. На цей час з 1961р. по 1966 р. завідувала бібліотекою Кіцак Марія Іванівна.

З серпня 1966 р по грудень 2002 р бібліотекою завідувала Гриник Віра Романівна. Вона працювала уже в новому приміщенні будинку культури , де знаходилась бібліотека. Фонд бібліотеки становив 6723 книги. А обслуговувала бібліотека 393 читачі. Віра Романівна приймала активну участь у житті села. Робила свої стінгазети, вивішувала їх на тваринницькій фермі, тракторній бригаді, тоці. Проводила політінформації на робочих місцях. Брала участь у різних масових заходах. І за цю клопітку роботу неодноразово була нагороджена грамотами. Вона постійно була в числі кращих працівників району.

З 2003 р. бібліотекою завідує Мошонко О. О., фонд бібліотеки становить 6745 книг, обслуговує бібліотека 367 читачів. В 2007 р. в бібліотеці з допомогою сільської ради було відремонтовано підлогу. А також замінено повністю електропроводку. В 2008 р. фонд бібліотеки становить 6795 книг, обслуговує бібліотека 314 читачів.

Бібліотека бере активну участь в усіх масових заходах , які проходять в селі. Так, велику роботу провела бібліотека в 2005 р, в ході святкування/Files/images/storya_sl/gvardyske/4.JPG 220 річниці першої писемної згадки про село. В бібліотеці було зроблено виставку , де відвідувачі могли побачити у яких книгах, газетах, журналах є згадка про наше село, про визначних людей, які активно брали участь у житті нашого села, булозроблено виставку давніх фотографій, виставку вишивки сільської вишивальниці Мороз Євгенії.

До вшанування пам'яті жертв Голодомору 1932 - 1933 років в бібліотеці було зроблено виставку і проведено годину пам'яті - «Чорні крила Голодомору». Від почутого на цій годині пам'яті - учні ще раз перепитували, чи правда, що таке могло бути, дуже цікаво розглядали малюнки.

При будинку культури створено ансамбль «Любисток». Так до Дня незалежності України було підготовлено свято з участю цього ансамблю. Бібліотекар підібрала сценарій , вірші, підшукала книги з піснями.

Цікаво відзначалось свято пам'яті Українських січових стрільців. В бібліотеці оформлено книжкову виставку. Спочатку була відправа в церкві, потім з обидвох церков парафіяни з священиками відправили молебен біля могили.

В бібліотеці оформлена папка «Шляхами наших односельців» - це життєві історії наших вихідців із села, які прославили свій рідний край певними здобутками.

Кiлькiсть переглядiв: 92

Коментарi