І сторія бібліотеки села Гумниська/Files/images/storya_bbl_fly/Гумниська.jpg

Бібліотека села Гумниська заснована у 1925 році. Вона нараховувала 120 книг, написаних україн- ською мовою. Бібліотека, створена товариством «Просвіта», була безкоштовною для її членів і пра- цювала раз на тиждень 5 годин. Після ліквідації товариства «Просвіта» була знищена і бібліотека.

Після другої світової війни в Гумниськах створюється спочатку колгоспна бібліотека, з 1948 року приклубна, а з 1954 року формується окрема сільська бібліотека.

Книжковий фонд бібліотеки становив:

-1953 році 1287 книг і обслуговувалося 308 читачів;

- 1955р. – 3040 книг і більше 300 читачів;

- 1958 р. – 4325 книг і 315 читачів

Від 1948 р. бібліотекарем в Гумниськах працює місцевий житель Хаварівський/Files/images/storya_bbl_fly/1122.JPG Мирослав Григорович, який закінчив Теребовлянський культосвітній технікум. Робота сільського бібліотекаря відзначалась творчим підходом і активністю. Своїм досвідом роботи він часто ді- лився на сторінках районної та обласної преси.

Якщо раніше читачі Гумниської бібліотеки, зайшовши у приміщення, розглядали нові журнали,газети, то коли бібліотекарем став Мирослав Григорович - всю їхню увагу /Files/images/storya_bbl_fly/1123.JPG привертали стенди, виставки, вміло оформлені Мирославом Григоровичем. На той час в бібліотеці було оформлено великий стенд «Вони були у нашому краю» і «Наші земляки». На цих стендах вказувалися місце і час перебування на Тернопільщині Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки, Василя Стефаника. На сторінках іншого стенду розповідалося про славетних людей, які виросли і творили на Тернопільщині: письменників - Шашкевича, Гжицького, художників – Монастирського та Кульчицької, співачки Крушельницької .В бібліотеці було створено кімнату передового досвіду. Художньо оформлені стенди та монтажі знайомили з літературою про економіку виробництва, організацію праці, з портретами передовиків..

За сумлінну працю, нестандартні підходи по пропаганді літератури Хаварівський М. Г. у 1957 р. був нагороджений грамотою обласного управління культури та обкому профспілки працівників культури, а у 1958 р. почесною грамотою Міністерства культури УРСР. 9 лютого 1961 року районний відділ культури нагородив грамотою Хаварівського Мирослава Григоровича за добросовісне ставлення до своїх обов’язків та якісну організацію обслуговування книгою населення. У 1967 році був оголошений Всесоюзний огляд бібліотек. Бібліотекарі зобов’язані були шляхом організації пересувок, пунктів видачі літератури, книгоношенням охопити все доросле населення. І знову Гумниська бібліотека виявлялася однією з найкращих, і була нагороджена грамотою Міністерства культури УРСР. Ця оцінка ще більше окрилила Мирослава Григоровича. У 1974 році в селі, де лише 210 дворів – 500 читачів. Книга увійшла у життя жителів Гумниська, а бібліотека стала улюбленим місцем відпочинку трудівників села. І все це завдяки зусиллям Мирослава Григоровича Хаварівського.

32 роки трудився він у Гумниській бібліотеці.

27 квітня 1985 року Мирослава Григоровича не стало.

Із травня 1985 року на посаді завідуючої бібліотекою с. Гумниська працює /Files/images/storya_bbl_fly/1124.JPG Чайковська Марія Мирославівна-дочка Хаварівського Мирослава Григоровича.

Перейнявши великий досвід та напрацювання батька, вона з наполегливістю взялася продовжувати його справу – нести книжне слово у кожну домівку. Книжковий фонд бібліотеки складав 8 тисяч книг.

У 1989 році бібліотеку переведено у приміщення колишнього магазину. Відтепер вона складалася із двох відремонтованих кімнат: одна кімната – читальний зал, друга – книгосховище.

Завдяки творчому підходу завідуючої Марії Мирославівни в бібліотеці проводилися різні масові заходи: вікторини, бесіди, усні журнали, ранки. В цьому приміщені бібліотека перебувала 12 років і вже з 2000 року вона потребувала капітального ремонту.

У 2001 році рішенням сільської ради бібліотеку перевели у приміщення дитячого садка. Тепер вона складалася з однієї кімнати, але віремонтованої. Завдяки зусиллям Марії Мирославівни бібліотека стала охайною і затишною. Сюди із задоволенням приходили і дорослі, і діти. Книжковий фонд уже становив біля 9 тисяч книг і обслуговувалося 500 читачів. В бібліотеці було оформлено інформаційний і краєзнавчий кутки, які знайомили читачів з історією рідного краю, його видатними постатями.

У 2012 році Гумниську бібліотеку було переведено у приміщення сільського клубу, яке потребувало ремонту. Спільними зусиллями спонсорів, підтримкою сільської ради та стараннями Марії Мирославівни бібліотека засяяла новими вікнами, закуплено світильники, поміняно замки, пофарбовано стіни та підлогу.

В такий обстановці з’явилися і нові виставки, краєзнавчий куток, виставка української вишивки. Окрему увагу Марія Мирославівна приділяла дитячій творчості – у бібліотеці оформлено виставку дитячих робіт на різну тематику. Продовжується співпраця із школою та клубом. З нагоди Всеукраїнського дня бібліотек Марія Мирославівна нагороджена грамотою відділу культури і туризму за сумлінне виконання своїх обов’язків бібліотекаря та вміння доносити людині повагу та любов до книги.

Кiлькiсть переглядiв: 175

Коментарi