Історія бібліотеки села Гайворонка

Село Гайворонка розташоване на правому березі річки Стрипа. Відоме воно з 1785 року.

До Першої світової війни село Гайворонка не вважалося передовим селом у Підгаєцькому повіті. Але при стараннях отця декана Токара і війта села Панаса Солонинки тут налагоджувалось культурне життя. До піднесення культурного розвитку села немало зусиль доклав управитель двокласної школи Іван Лубкович. Немалі заслуги тут і отця декана В. Білинського.

До просвітителів села треба зарахувати суддю Смеречинського, а також церковного декана Серефина. Вони у хаті Анни Бочан ( з роду Машталір) організовують першу читальню « Просвіти» і Товариство «Січ».

Під час війни село було повністю зруйноване, а люди вивезені. Після фронту жителі села повернулись. Після Першої світової війни в селі відновлюється читальня «Просвіти», збудований власний Народний Дім. Розвивається праця культурно - освітніх товариств. У селі було 58 членів Товариства «Просвіта».

У культурному житті села визначну роль відіграв аматорський гурток, керівником якого був Петро Гусак. У селі діяв і гурток «Рідної Школи».

Богдан Володимир очолював у Гайворонці Товариство «Сільський Господар», а жіночою секцією керувала Текля Бобрик. Вона працювала на громадських засадах в хаті - читальні. Члени «Просвіти» завжди виступали із виставами перед жителями села Гайворонка.

Пізніше у сільському клубі працював Тирбан Василь Миколайович, а десь у 50 - х роках працював Яєчник Зіновій, Шпит Дарія Григорівна. В 60 - х роках - Бочан Марія Йосипівна, в 70-х рр. у клубі працювала Дорчак Ольга Омелянівна, а у 80-х - Піскор Галина Омелянівна.

Бібліотека була розміщена у будинку сільської ради, який знаходився біля магазину, у 40 - 50 - х роках там працювала Василько Богданна. У 1959 році Дасьо Галина Іванівна закінчила Теребовлянське культурно - освітнє училище, до 1960 року працювала у, тоді ще, районній Золотниківській бібліотеці. У 1960 році Г. І. Дасьо/Files/images/storya_sl/gayvoronka/1.JPG була переведена у Гайворонківську сільську бібліотеку. Книжковий фонд бібліотеки в цей час нараховував 2000 екземплярів книг. Бібліотека не мала свого приміщення і знаходилась при сільській раді. Це видно на фотографії того часу. ( Працівники сільської ради, зокрема, голова -Машталір Мирон Пилипович ( стоїть), зав. бібліотекою Дасьо Г. І. ( в центрі).

Пізніше в селі побудували адміністративний будинок, бібліотеку перевели туди у/Files/images/storya_sl/gayvoronka/2.JPGНа цій фотографії зображено вхід у нове приміщення бібліотеки і зав. бібліотекою Дасьо Г. І. (1979 р.) листопаді 1978 року. Умови праці покращились. Бібліотека обслуговувала тоді 500 читачів.

При допомозі активу села бібліотека проводила різні масові заходи. Література надходила централізованим порядком з бібколектора. Дасьо Г. І. пропрацювала в бібліотеці 31 рік. Виходячи на пенсію у 1984 році, передала бібліотеку односельчанці Стасів Дарії Антонівні, яка теж мала бібліотечну освіту. Дарія Антонівна пропрацювала бібліотекарем 9 місяців.

У серпні 1985 року у бібліотеку прийшла працювати Явна Марія Михайлівна. Оскільки вона не була спеціалістом бібліотечної справи, то наступного року вступила заочно навчатись до Теребовлянського культурно - освітнього училища. У 1988 році закінчила його, набувши спеціальність бібліотечного працівника. Книжковий фонд бібліотеки наповнювався щомісячно і зростав швидко, становив тоді 6,5 тисяч екземплярів книг. Пізніше багато знищеної та неактуальної літератури вилучалось. Бібліотека разом з активом села, школою проводила масові заходи як у приміщенні бібліотеки, так і сільському будинку культури. За відмінну роботу бібліотека неодноразово нагороджувалась Почесними грамотами: у 1980 році, у 1990р., у 1999р. А у 1990 році занесена в районну книгу Трудової доблесті за досягнуті успіхи у бібліотечній роботі.

У зв'язку із зменшенням населення зменшилась кількість читачів. На кінець 2002 року у бібліотеці обслуговувалось 430 читачів, в тому числі 70 дітей, які навчались у Гайворонківській ЗОШ І - II ст., книжковий фонд бібліотеки становить 5400 екземплярів книг.

У 2003 р. в бібліотеці проводилась акція « Подаруй бібліотеці книгу». Внаслідок цієї акції було подаровано бібліотеці 15 книг такими читачами як: Ласюк Наталією Миронівною, Дорчак Ольгою Омелянівною і Явним Михайлом Мироновичем. Ще проводилась акція «Поверни бібліотеці книгу». Читачами було загублено 27 екземплярів книг і повернуто 27 екземплярів. Цього ж року у бібліотеці було зроблено переоблік бібліотечного фонду і станом на 01. 01 2004 р. налічувалось 5420 екземплярів книг.

У 2004 р. зав. Бібліотекою Явною М. М. зроблено соціологічне дослідження з метою виявлення зношеної літератури. Виходячи з аналізу дослідження, бібліотечна рада і активний читач Ласюк Н. М. відремонтували майже всю пошкоджену літературу.

У 2005р. газифікувалося наше село. Завідуюча бібліотекою Явна Марія Михайлівна брала активну участь у газифікації села, була членом комітету по газифікації, була і є заступником сільського голови Дорчак Ольги Омелянівни. Їй висловили щиру подяку за посильний внесок і сприяння у газифікації села.

За сумлінну працю, вагомий внесок у розвиток національної культури і з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури та аматорів народного мистецтва зав. бібліотекою Явну М. М. було нагороджено Грамотою обласного Управління культури. Цього ж року і відділ культури Теребовлянської райдержадміністрації нагородив

грамотою Марію Михайлівну , як переможця у номінації «Кращий бібліотекар року ЦБС».

У 2006 р. Управління культури Тернопільської облдержадміністрації вдруге нагороджує Явну М. М. зав. бібліотекою -філіалом с. Гайворонки за багаторічну сумлінну працю, вагомий внесок у розвиток національної культури. Протягом цього року наша бібліотека брала участь в районному огляд - конкурсі сільських бібліотек «Моя бібліотека» і зайняла II - є місце. Теребовлянський відділ культури і туризму нагородив нашу бібліотеку «Дипломом». У переддень Всеукраїнського дня бібліотек у нашу бібліотеку підвели природний газ. І саме в цей день, 30 вересня 2006 р., на базі Гайворонківської сільської ради районна рада проводила День ради. Нашу бібліотеку відвідали всі сільські і міські голови, голова районної ради п. Майовський П. С. і його заступники. На цей час у бібліотеці нараховувалось 5,5 тисяч екземплярів книг.

На протязі 2007р. бібліотека поповнила свій книжковий фонд в кількості 30 екземплярів книг, із них 12 подарованих читачами, а саме Ласюк Наталією та Явним Віктором. В кінці року відділ культури і туризму Теребовлянської райдержадміністрації нагородив грамотою зав. бібліотекою - філіалом с. Гайворонки за активну господарську діяльність і створення комфортних умов у бібліотеці.

Протягом 2008 р. зав. бібліотекою залучила до читання 415 читачів, із них юнацтва-38 чол., дітей - 47, надала платних послуг на суму 50 грн., за які придбала і поповнила книжковий фонд бібліотеки на 35 екземплярів книжечок для дітей. Активний читач бібліотеки Ласюк Н. М. передплатила для бібліотеки дитячий журнал «Умка» і газету «Добрий господар» на 2009 рік.

Свята і будні нашої бібліотеки.

/Files/images/storya_sl/gayvoronka/3.JPGМасовий захід, присвячений річниці голодомору на тему: «Чорні крила ГОЛОЛОМООУ над Укюаїною»./Files/images/storya_sl/gayvoronka/4.JPGВиступ дітей - учасників художньої самодіяльності, присвячений річниці Незалежності України, підготовлений зав. бібліотекою Явною Марією Михайлівною./Files/images/storya_sl/gayvoronka/5.JPGОбслуговуємо першокласника./Files/images/storya_sl/gayvoronka/6.JPGКнижковий фонд і виставки у бібліотеці - філіалі с. Гайворонки, 2008 р./Files/images/storya_sl/gayvoronka/7.JPG

Кiлькiсть переглядiв: 369

Коментарi