Історія бібліотеки села Дворіччя

В довоєнні роки в селі Дворіччя люди були малограмотні, не всі вміли читати, але збиралися десь в якійсь хаті, читали ті, що вміли читати: «Кобзаря» Шевченкового, твори Франка, Лесі Українки, Старицького та інших класиків української літератури. Грали різні вистави. І так виникла хата-читальня. Існувала вона до 1952 року, бо в цьому ж році то вже була не хата-читальня, а приклубна бібліотека с. Дворіччя.

Першим повоєнним бібліотекарем була Бакалець Ада Филимонівна. І вже через | рік на квітень 1953 року відвідувало бібліотеку 98 читачів. А на 18 червня 1953 року фонд бібліотеки становив 1028 екземплярів книг. У 1954 роді бібліотеку перебрала Місінович Рома Романівна і читачів на той час було 180, а потім поступово збільшувалась їх кількість, що становило на І січня 2002 року - 502 читачі.

За роки існування бібліотеки в ній працювало 10 бібліотекарів:

Бакалець Ада Филимонівна

Місінович Рома Романівна

Олексюк Дарія Сильвестрівна

Яремчук Йосипа Василівна

Войтович Євгенія

Бакалець Ганна Іванівна

Бакалець Наталія Петрівна

Глад Марія Дмитрівна

Сивуля Ірина Броніславівна

Бутинська Світлана Леонівна

Так як спеціального приміщення не було для бібліотеки, бо клуб був маленький, то її розмістили в одній старій хаті, в якій вже ніхто не жив. Та з роками фонд бібліотеки зростав, а приміщення було мале і бібліотеку знову було перенесено в одну з кімнат школи. І була вона там до 1990 року, а в липні 1990 року її було перенесено до будинку культури.

В радянські часи зав. бібліотекою, як і всі інші активісти села, ходила до колгоспу вибирати картоплю, а особливо на Великдень, люди до церкви, а актив вибирати картоплю, сіяти буряк. Щороку треба було обробити 1 га цукрового буряка. Чергували в червоному кутку, який знаходився на фермі. Зав. бібліотекою, зав. клубом та директор школи випускали стінгазету, яка знаходилась в червоному кутку. Під час жнив треба було йти на тік, в поле з газетою, з виступом агітбригади. В ті часи виділяли комунальні послуги для працівників культури, освіти та медицини ( вугілля, повертали гроші за світло). Виділялися кошти на опалення приміщення, на придбання інвентаря, на канцтовари, на ремонт.

А з настанням перебудови, все пішло на спад. Приміщення бібліотеки не опалюється, ремонту нема за що зробити, бо крім заробітної плати, більше на ніщо кошти не виділяє держава.

Та все ж таки невеличкий косметичний ремонт в бібліотеці зав, бібліотекою зробила за свій кошт: купувала фарбу для вікон та дверей. Літом 2008 року підштукатурено ззовні бібліотеку, в 2009 році зроблено набризк по штукатурці (знову зав. бібліотекою дала свої 150 грн.).

Бібліотекар в першій половині 90-х років одержувала в місяць 23грн. 50 коп. заробітної плати, або виплачували її товарами. А вже на початку 2000р.; заробітна плата стала вищою. Нелегкі часи переживала вся культура, і бібліотека в тому числ,і в період перебудови. Та все ж таки зав. бібліотекою не падала духом, працювала, за що одержувала грамоти.

Великим поштовхом в масовій роботі бібліотеки було прийняття «Декларації про суверенітет України». А почалося все від проведення свята Миколая. Завідуюча Дворічанської бібліотеки - Бакалець Наталія Петрівна - першою в окрузі дала ініціативу проведення цього свята. В захопленні від проведення його були жителі не лише Дворіччя, а й Ладичина, Конопківки і навіть Лучки, Мишкович, Настасова (це села Тернопільського району). Потім зал був переповнений глядачами під |час проведення народознавчих годин, присвячених Святвечору та Різдву |Христовому. Проводився цей масовий захід спільно з будинком культури, і директором якого була Бакалець Мирослава Іванівна, художним керівником - Заверуха Іван Радіонович.

В 1992 році під час відкриття символічної могили воїнам У ПА, бібліотека брала безпосередню участь у її відкритті. Зав. бібліотекою Бакалець Н.П. була учасником хору, який виступав під час відкриття могили.

На початку 90-х років був великий наплив історичної літератури, яка користувалася попитом. А на початку 2000 років був, можна сказати, застій з поступленням літератури, адже на рік бібліотека одержувала 8-10 книг, дитячої літератури не було зовсім.

Та масова робота в бібліотеці велася і дальше. Так, 11 травня 2003 р., бібліотека разом з будинком культури провела свято Матері «Устами вдячно притулюсь до материнської руки» під час якого в бібліотеці було відкрито книжкову виставку «Ти всіх святіша, ненька, моя ти квіточка біленька».

/Files/images/storya_sl/1.JPG Березень 2004 року запам'ятався читачам бібліотеки інсценізованою поезією «Думи мої». В бібліотеці було оформлено книжкову виставку «Черпаємо з його джерел».

21. 08. 2005 року в приміщенні будинку культури бібліотека провела літературно-історичну подорож «Моя країна - Україна», з якої присутні дізналися про створення української держави, про її устрій.

2006 рік читачам запам'ятався тим, що деякі з них брали участь в районному конкурсі читців, присвяченому 182-й річниці від дня народження Т.Г.Шевченка. Брали участь в ньому Гошко Іванна ум.9 кл. ( одержала книгу в нагороду) та Хімей Іванна уч. 6 кл., котра одержала грамоту та книжку в нагороду.

20 травня 2007 року бібліотека разом з будинком культури провела сімейний вогник «Сім'я - духовний храм України». Для доповнення цього свята в бібліотеці було оформлено книжкову виставку «Я і моя сім'я».

Великий український народ перетерпів різні муки. Та найбільш страшним був голод 30-х років. А тому наша бібліотека 23 листопада 2008 року провела годину пам'яті «Запалімо свічку скорботи» і для більш повного розкриття теми було оформлено книжкову виставку «Тихо конала Вкраїна в сумі без зради і зла».

24 серпня весь український народ відзначає День незалежності нашої держави. І в нашому селі 23 серпня 2009 року ( в День прапора) відбулося свято «Пісня і праця тобі, Україно» , присвячене цій визначній даті, яке було організоване бібліотекою спільно з будинком культури. Свято проходило біля символічної могили воїнам УПА, а в бібліотеці було оформлено книжкову виставку «Мій сонячний дім це моя Україна». Свято було варте уваги, адже всім , хто живе і працює в селі Дворіччя, присвячувався художній номер. Бібліотекар Н.П.Бакалепь була безпосереднім учасником цього свята. Сценарій свята готували Наталя Бакалець, Надія Сивак та Надія Ціш.

Як вже попередньо було сказано, на початку 2000-х років у бібліотеці був застій з поступленням літератури. У 2000 році поступило 11 книг. За 2009 рік поступило трошки більше - 45 книг. Та не на стільки, як надходило у 80-ті роки. Тоді бібліотека одержувала по 300 - 590 книг. Газет надходило 10-11 назв, журналів 5-6 назв. В 2000-их роках журнали зовсім не надходили, а газет було тільки три назви: «Голос України» або «Урядовий кур'єр», «Свобода» і «Воля». Тому для розширення фонду бібліотекар за платні послуги виписувала газети «Добрий господар», «Зелена планета» і для дітей «Журавлик». А також закупила книг за платні послуги на суму 68 грн.

Кiлькiсть переглядiв: 292

Коментарi