Історія бібліотеки с. Буданів/Files/images/storya_bbl_fly/Буданів.jpg

Село Буданів розкинулося в мальовничій долині річки Серет на обох її берегах,за 22 кілометри від районного центру м. Теребовлі і за 15 кілометрів від залізничної станції Деренівка

В 1890 році у Буданові проживало 5600 чоловік, було дві школи –початкова і чотирикласна.

У роки першої світової війни Будзанів опинився в зоні воєнних дій.Восени 1915року тут проходила лінія фронту. Настали важкі часи панування Польщі. Масовий наступ Польського шовінізму примушував українців згуртуватись,щоб зберегти себе.У цьому їм допомагала ‘’Просвіта’’.Найбільше пожвавлення просвітницької роботи в Будзанові припадає на 30-роки.

Спочатку трудова молодь села сходилась до хати Стеція Михайла де проводили репетиції аматорських гуртків,читали літературу, пресу.

Протягом 1934-1935 років спільними силами в центрі містечка побудували Народний дім з великим залом для глядачів, сценою, читальнею. Незадовго до війни приїхав зі Львова молодий хлопець Володимир Роса, який добре грав на музичних інструментах. При читальні “Просвіти» він створив хор. В селі діяла організація ‘’Луг’’ куди входили самі дівчата . Співали українські пісні ,читали вірші , виступали до пам ‘ятних дат Т.Г.Шевченка та М.Шашкевича. Керувала дівчатами Леся Стецій.

У вересні 1939 року почалася нова сторінка в історії Будзанова. З назви містечка було вилучено літеру ‘’з ‘’. В січні 1940 року Буданів став районним центром . Були створені райком партії, райвинком, міліція, в березні 1940 року організовано перший колгосп ім.’’Тимошенка’’, головою якого обрали Івана Володимировича Шозду.

Водночас припинили свою діяльність товариство ‘’Просвіта ‘’ і організація ‘’Луг’’, розпочалася друга світова війна. Після визволення села 325 місцевих жителів пішли в армію, 96 із них не повернулося.

В 1946 році започаткувала свою роботу бібліотека , яка була розташована поряд з парткабінетом в закамарку 12м. Книжковий фонд становив біля 3-4 тис. книг. В 1947 році бібліотекою завідує Старчак Марія. А з 1948 по 1969 роках в бібліотеці працює Доскоч Марія Захарівна. Зростає і фонд бібліотеки.

В 1949 році почала працювати дитяча районна бібліотека Завідуючою дитячої бібліотеки була Палій Галя , яка працювала з Окунською Стефою. Бібліотеку відвідувало до 760 читачів-дітей. В 1959 році після ліквідації Буданівського району , дитяча бібліотека та бібліотека для дорослих були об’єднані . Стала працювати бібліотека ім.Горького.

З 1954 року до 1959 року книжковий фонд бібліотеки зріс з 7600 примірників до 14800 примірників.

В 1969 році на посаду завідуючої бібліотеки приходить Зубик Зеновія Миколаївна , яка працювала з Марчин Ганною Йосипівною.

Фонд бібліотеки нараховує біля 30 тис.примірників книг. Бібліотекою користується 2500 читачів. Працівниками бібліотеки проводяться масові заходи.

В бібліотеці ведеться картотека профілю ,картотеки групової інформації та і індивідуальної інформації ,краєзнавча та систематична картотека статтей.

В 1977 році прийшла централізація бібліотечної системи. Бібліотека стала бібліотекою-філіалом ЦБС.

З 1981 років в бібліотеці працювали такі бібліотекарі: Кершко Ольга Григорівна , Хом’як Люба Василівна , Боєва Тамара Миколаївна.

Кожного року бібліотека одержує до 2000 нових книг та близько 30 екземплярів періодичних видань. Відкрито пункт видачі літератури в приміщенні ‘’Червоного кутка ‘’на тваринницькій фермі місцевого колгоспу. Два рази в місяць бібліотекар обмінював книги працівникам ферми, проводив бесіди, огляди літератури, та свіжої преси.

Фонд бібліотеки становить 14600 примірників книг. Бібліотеку відвідує 1350 користувачів із них 155 дітей .Бібліотека співпрацює з ПТУ-28 с.Буданів , середньою школою , ‘’Просвітою ‘’, яка була відроджена в 1992 році.

Із скороченням фінансування закладів культури бібліотека одержує в середньому 20-30 примірників книг в рік та 4 екземпляри періодичних видань. Книги бібліотекар привозить з Теребовлянської районної бібліотеки , які описуються на каталожні карточки та розставляються в алфавітний та систематичний каталоги.

В бібліотеці ведеться систематична картотека статтей та краєзнавча картотека.

До 10- річчя Незалежності України в бібліотеці оформлено альбом масових заходів , куди кожного року оформляється один із яскравих масових заходів, проведених в поточному році. Бібліотека бере участь разом з Будинком культури , ПТУ-28 , середньою школою у проведені святкових дійств до Дня Незалежності , Дня Конституції, Дня Перемоги, Дня молоді.

Співпрацюючи з шкільною бібліотекою проводяться усні журнали, диспути, свято Миколая і.ін.

До 75 річчя Голодомору 1932-1933 рр. в Україні бібліотека разом з шкільною бібліотекою провела вечір –пам’ять ‘’Минуле стукає в наші серця’’.

В 2002 році після закінчення Теребовлянського вищого училища культури в бібліотеку приходить працювати Кобильняк Любомира Петрівна. Вона обслуговує дорослих користувачів. Допомагає у підготовці та проведенні масових заходів ,які бібліотека проводить з Буданівським ліцеєм та середньою школою. Пізніше приходить в 2008 році Котик Лідія Миколаївна.

В 2011 році відбувається чергове скорочення фінансування і перехід на 0,5 ставки.

До 20 –річчя Незалежності України бібліотека бере участь у підготовці святкового дійства до цієї дати. Виготовляється книжка –саморобка ‘’Нас віра вела крізь грози’’. Це є спогади станичної УПА Кобильняк Ольги Степанівної жительки с.Буданів.

В 2011 в бібліотеку проводять газову трубу. Та за відсутністю газового конвектора , бібліотека не опалюється.

В 2012р бібліотека провела презентацію книги уродженця с.Буданів , літератора , «Страх». В 2012-2013 рр.у зв’язку з скороченням фінансування закладів культури користувачів бібліотеки відбувається скорочення , та на посаду зав-філіалу бібліотеки стає Шалева Л.П. Після 29-річної праці зав-філіалу Боєва Т.М. виходить на пенсію.

В2013 році в бібліотеці був зроблений ремонт за власні кошти бібліотекаря.

В 2014 р з дітьми –користувачами проходив майстер –клас «Лялька –мотанка ,квілінг ,бісероплетінн».

До 24-річниці Незалежності України бібліотека бере участь у літературно- музичному вечорі в будинку культури ‘’ Свята моя Україна ‘’.

/Files/images/storya_bbl_fly/Буданів.JPG/Files/images/storya_bbl_fly/Буданів1.JPG

Кiлькiсть переглядiв: 510

Коментарi