Історія бібліотеки села Бенева

Визначальною умовою для виникнення культурно-просвітницького товариства «Просвіта» було за словами М.Грушевського, «визнання української народності окремішньою й самостійною національною одиницею, якій не повинні ставитись ніякі обмеження, а надані такі права, свободи і можливості розвитку, які мають на своїй тери­торії інші народи, поставлені в ліпші обставини».

«Просвіта» була матір’ю численних українських організацій, товариств, об’єднань. Просвітяни розгорнули широку видавничу діяльність, вели боротьбу проти пияцтва, вели активну пропаганду здорового способу життя, дбали про організацію читалень, бібліотек, народних домів, про створення самодіяльних культурно-мистецьких гуртків.

Особливого розмаху ця діяльність набрала у 20-30х роках у Галичині. В кожному населеному пункті активно працювали просвітянські осеред­ки. В селі Беневі коли населення ділилось на поляків і українців працю­вав Людовий дім, який належав польській громаді. І тому постало пи­тання знайти або ж збудувати приміщення для українського просвітян­ського осередку. І в 1929 році було побудовано Народний дім на кошти доброчинців села - сімей Содоморів, Чопиків, Фаріонів, Хмуричів, Денегів, Кулецьких і ін.. Керували будівництвом читальні і церкви війт села Содомора Петро, отець Орест Чикало, церковне братство на чолі із старшим братом Содоморою Антоном. Будували майстри Старушки із Струсова. В Народному домі знаходилась читальня, літній дитячий садочок, Споживча та Кредитова кооперативи.

В новозбудованому Народному домі сільська громада дістала можливість розгорнути культурно-освітню роботу. Просвітянським органі­ затором був Іван Даньків, який приїжджав до села з Підгаєць і в кож­ному селі тодішнього Підгаецького повіту організовує діяльність читалень, організовує самоосвітні гуртки, хори, драматичні колективи, які сприяли розвитку національної свідомості села.

Бенівський сільський осередок «Просвіти» очолює Григорій Чопик.

В читальні почали проводитись збори села, концерти, вистави, обговорення книг, газет. Товариство «Просвіта» на кошти окремих членів створила бібліотеку, де були книжки українською, польською мовами, газети «Новий час», «Народна справа», «Кооперативний часо­пис» і ін.

В 1932-34 рр., про бібліотечний фонд дбав священик Володимир Тернопільський. Жвавою була діяльність просвітян на передодні Різдвяних, та Великодніх свят. Виготовляли зірки, ляльки до шопки, костюми для Вертепу з яким ходили колядувати. Вивчали колядки, щедрівки, гаївки. Зароблені гроші передавали читальні і використовували на закупівлю книг, журналів, газет. Кожної неділі і у свята після служби Божої приходили люди до читальні позичати книги.

Активними членами «Посвіти» в той час були: Чопик Григорій, Чопик Дмитро, Содомора Петро, Денега Василь, Содомора Михайло, Содомора Варвара, Фаріон Василь, Фаріон Олексій, Слюсар Ольга, Пасічник Василь, Слюсар Варвара

З приходом Червоної Армії бібліотека частково знищена, решту книг розібранона фото аматори сцени:

/Files/images/storya_sl/beneva/11.JPG

Стоять: Заверуха Валодимир, Чопик Зеновій, Заверуха Віра, Чопик Ярослав, Заверуха Мирон. Сидять: Колотило Богдан, Хмурич Надія, Хмурич Теодор. Лежать: Содомора Олег, Содомора Володимир. людьми. Члени «Просвіти» арештовані і знищені. В 5О х роках сільську молодь згуртовує у драматичний гурток Теодор Миронович Хмурич, 1931 року народження, активний громадський діяч, диригент, а зараз заслужений працівник культури України.

на фото аматори сцени:/Files/images/storya_sl/beneva/12a.JPG

5 березня 1954 року бібліотеку відкрито наново. Сцена із вистави Т.Г.Шевченка «Назар Стодоля». В ролях : Содомора Ірина Іванівна, Слободян Володимир Юрійович, Бевз Валентин Опанасійович, Содомора Павло Павлович, Заверуха Ігор Васильович. Працює в бібліотеці Содомора Катерина Петрівна. На державні кошти укомплектовано бібліотеку. Поступила велика кількість творів класиків української, російської, зарубіжної літератури, газети, художні журнали.

Працювали в бібліотеці Музика Іванна, Турчак Марія Григорівна, Урбанська Оксана. Понад тридцять років віддала бібліотеці Турчак Марія Григорівна. За ці роки вона проявила себе здібним організа­тором масових заходів. В бібліотеці було оформлено актуальні книж­кові виставки.

З травня 2002 року очолює бібліотеку Фаріон Любов Тимофіївна. Книжковий фонд бібліотеки становить 5415 примірників. Користуються бібліотекою 250 читачів, 198 дорослих читачів, 52 дітей. Бібліотекар працює на половину ставки. До бібліотеки надходять газети «Воля», «Свобода», «Урядовий кур'єр».

У 2003 році на основі анкетування учнів 9го класу створено клуб за інтересами «Краєзнавець».

11 липня 2004 року село Бенева святкувало своє 500 річчя. Бібліоте­ка теж підключилася до відзначення цього свята. Тут було влаштовано книжкову виставку «Село моє, для мене ти єдине». Бібліотекар випус­тила стінну газету з історії села, колгоспу і громадських організацій, які діють на території села. Про відзначення цього ювілею свідчить стаття «Свято минувшини і сьогодення», яка вийшла у газеті «Воля» за 16 липня 2004 року.

Біблітекою користується 250 читачів, книжковий фонд становить 5471 паримірників книг. Бібліотека працює на 0,75 ставки. 2005 рік. Бібліотека спільно з громадськими організаціями приймає участь у проведенні масових заходів. Найбільш вдало пройшли День Перемоги, Свято стиглого колоса, День Незалежності.

Вручення короваю голові колгоспу Бутковському Степану Юліановичу.

2006 рік. Бібліотека взяла участь у відзначенні 150 річчя з дня народження І.Я.Франка. В бібліотеці В бібліотеці було влаштовано книжкову вистав­ку «Галицький дзвонар», на фото: /Files/images/storya_sl/beneva/beneva.JPG

Година народознавства «Писанка чудова, різнокольорова». групою юнацтва проведено засідання клубу «Краєзнавець» на тему «Тернопільськими стежками» І.Франка, для наймолодших читачів проведено бібліографічний огляд літератури «Чарів- ні казки І.Франка. Бібліотека взяла участь у районному конкурсі «Дитина не може чекати»

2007 рік. Бібліотека обслуговує 250 читачів. Зібрано 22 гривні платних послуг. Відзначено такі пам'ятні дати:

-100 річчя з дня народження Романа Шухевича.

-120 річчя Леся Курбаса.

-135 річчя з дня народження Соломії Крушельницької і Богдана Лепкого.

2008 рік. Бібліотекою користується 250 читачів, в тому числі 168 до­рослих, 34-юнацтва, 48 учнів 1-9 класів. Населення 311 чоловік. Книжковий фонд становить 5491 примірників книг. Зібрано платних послуг 25 гривень. До бібліотеки надходять газети «Воля», «Свобода», «Голос України», «Урядовий кур'єр». Бібліотека працює на 0.75 ставки.

Масові заходи проводяться спільно з школою, клубом і іншими громадськими організаціями села. Проведено вечір-реквієм «Війна болить ще й досі ранами, які не вигоїть і час» (до дня Перемоги), вечір-спогад «За тебе свята Україно» (присв. героям УПА), « Україно-ясна зоре» (до дня Незалежності), історико-літературний вечір «Запали свічку пам’яті» - присвячений 75 річниці Голодомору в Україні.

Бібліотекар Фаріон Любов Тимофіївна взяла участь у районному конкурсі присвяченого 75 річниці Голодомору, на якому зайняли третє місце.

Бібліотекою було оголошено конкурси дитячих малюнків «Сяйво Великодньої писанки», «Усі квіти матері».

Під час літніх канікул з читачами 1-9 класів бібліотека взяла участь у програмі літніх читань « Читати престижно». Лідером у читанні було визначено ученицю 5 класу Грицишин Катю.

Використано літературу:

1. Завальнюк О., Михайлик М., «Просвіта» на Теребовлянщині (Текст) / О.Завальнюк, М.Михайлюк,- Львів : Каменяр, 1997,- 48с.

2. Історія міст і сіл Теребовлянщини (Текст).- Тернопіль: «Збруч», 1997,-541с.

Записано із слів:

Содомори Катерини Петрівни - вчительки Струсівської школи-інтернату. Денеги Соломії Павлівної- колишнього секретаря сільської ради.

Кiлькiсть переглядiв: 387

Коментарi