Історія бібліотеки №2 с. Нова Могильниця

До Першої Світової війни у Новій Могильниці читальня «Просвіти», за словами Веретин Олімпії Едуардівни, знаходилась у будинку господаря Веретина Федора. Завідував читальнею його син Михайло. А на початку 20-х років ХХ століття селяни за свої кошти почали будівництво читальні. Польська влада не дозволяла будівництво. Тому селяни були змушені виготовляти цеглу із болота вдома, заготовляли інші матеріали, а потім звозили і будували. Новозбудований будинок читальні записали на бідного господаря Жука Олексу. В новозбудованому приміщенні був театральний зал, гардероб, бібліотека та крамниця. Як на той час, бібліотека була великою, вона нараховувала більше, ніж 400 примірників книг. Бібліотека передплачувала українські газети: «Діло», «Новий час», «Народна справа», «Христос - наша сила», «Надія». Завідував бібліотекою Михайло Павлович Терлецький. Активними відвідувачами бібліотеки були: Хома Михайло, Веретин Михайло, Мартинюк Йосип, Лупериба Павло. Банрій Павло. У бібліотеці вони читали і обговорювали статті з газет.

Значний внесок у розвиток національної культури в селі зробив настоятель церкви отець І. Яворський. Протягом 40-ка років він опікувався роботою «Просвіти». Старожили села до цього часу згадують вистави аматорів: «Блудний син», «Наталка - Полтавка», «Жидівка – вихрестка», «Степовий гість». Неоціненний внесок у розвиток духовності села зробили: П. Дарліць, вчитель В.Рощаковський, дочка священика М. Яворська.

Під час Другої Світової війни бібліотечні книги були частково знищені, а частину жителі села забрали додому. Після війни у селі було відкрито державну бібліотеку, яка знаходилась у приміщенні «Просвіти». Першим завідувачем бібліотеки був активний учасник «Просвіти» Іван Жесньовський. 20 травня 1946 року зроблено перший запис книг до бібліотеки. Деякий час бібліотекою завідувала Марта Кораль, а з 1949 року – Багрій Антоніна Григорівна. Кілька років бібліотека біла приклубною.

У 1966 році бібліотеку очолює Пташник Надія Володимирівна. А з 1972 р. по 2004 р. бібліотекою завідувала Новіцька Віра Антонівна. За професією вона бібліотекар, закінчила Теребовлянське культосвітнє училище. З 20 січня 2004р. зав. бібліотекою с. Нова Могильниця працює Безверхня Марія Антонівна. В бібліотеці, станом на 2004 рік, налічується 6100 книг. За 2004 рік бібліотека одержала по передплаті: «Голос України», «Свобода», «Воля». Бібліотека приймає участь у громадському житті села, обслуговує читачів в бібліотеці, за місцем роботи, на дому. Бібліотекою користуються різні категорії читачів. Після того, як колишнє приміщення «Просвіти» розвалилось, сільська Рада у 1988р. купила для бібліотеки будинок Веретина Прокопа.

Але вже у 1992р. бібліотеку перевели у приміщення адміністративного будинку, де вона знаходиться і в даний час.

Бібліотека працює в напрямку задоволення потреб і запитів читачів, допомагала у формуванні у читачів високої мовної культури, шляхом популяризації української книги різноманітними формами роботи. Бібліотека також працює в напрямку виховання у читачів принципів загальнолюдської моралі, правди, справедливості, патріотизму, доброти, працелюбності, здорового способу життя.

В 2004 році бібліотека в своїй роботі впроваджувала нові форми роботи, наприклад:

· брейн – ринг «життя і творчість Лесі Українки»;

· зустріч молодих мам «Ми і наші діти»;

· година інформації «Нове в законодавстві України»;

· героїко-патріотичні читання «Шляхами мужності і слави».

В 2005 році бібліотека проводила аналіз попиту на літературу, інтерв’ю, анкетування з метою вивчення потреб і запитів читачів, щоб знати, в якому напрямку працювати далі. Бібліотека провела аналіз книжкового фонду. Разом з дітьми бібліотека підклеїла книги, особливо дитячі. Кожного року бібліотека поповнює абетковий та систематичний каталоги, СКС, краєзнавчу картотеку, картотеку назв творів художньої літератури.

В 2006 році в бібліотеці проводилась презентація книги поета-земляка Романа Пахолка «Дві долі». Поет народився у с. Могильниця, закінчив Чернівецький державний університет. З 1979 року працював вчителем французької мови, з 1995р. – викладачем Чортківського педагогічного училища. У творчому доробку – пісні, твори, поезії.

У 2007 році бібліотека особливо працювала над історією села, адже в цьому році с. Могильниця святкувало 510-річчя з дня першої письмової згадки про село. З цієї нагоди бібліотека оформила книжкову виставку «Могильниці – 510 років», де зібрала всі книги, в яких згадувалось про село Могильниця, також підготувала і провела історичну мандрівку «Село моє, моя ти Батьківщино».

В 2008 році бібліотека оформила краєзнавчий куток «Тут все священне, все твоє, бо зветься рідним краєм». Сюди входить книжкова виставка «Рідний край, я славлю землю твою», де викладено матеріал про нашу область - «Тернопілля моє у красі постає», про Теребовлю матеріал «Стольний град князя Василька». Матеріали про музеї нашого краю на поличці «Літературно-мистецька Тернопільщина». Ще представлено матеріал про природу нашого краю «Пам’ятки природи Тернопільщини» та поличка «Село моє – гордість моя». А книги про село Могильниця зібрані на поличці «Перевір! Може, в цій книзі є розповідь про твою родину».

В даний час фонд бібліотеки становить 6172 примірники книг, з них 1755 – дитячих, художньої літератури – 3873, науково – пізнавальної – 485, довідкової – 53 книги.

Кiлькiсть переглядiв: 242

Коментарi