Снітовський Іван Йосипович

Директор Теребовлянської районної бібліотеки у 1947-1964рр.

/Files/images/Снітовський Іван Йосипович1.JPGНародився Іван Йосипович 4.05.1922 у с. Стара Могильниця Теребовлянського р-ну. Допитливий розум, цікавість до різних наук допомагали у навчанні. Під час навчання у Теребовлянській гімназії був активним учасником Марійської дружини, молодіжної студентської організації „Пласт". У 1942-1944 р.р. вчився у Львівському медичному університеті, який через воєнні дії не зміг закінчити. В період більшовицької окупації разом із багатьма галицькими патріотами потрапляє в перелік осіб, які змушені були пройти так звану „фільтрацію" на Харківському тракторному заводі, фактично перетвореного у зону для військовополонених, власовців, членів ОУН. Після того, як батькам Івана вдається викликати сина на навчання у Теребовлянський бібліотечний технікум, успішно його закінчує і деякий час працює в обласному відділі культури інспектором з питань бібліотечної справи, згодом очолює Теребовлянську районну бібліотеку для дорослих /1947-1964 р.р. /. Разом із своєю дружиною Ганною Снітовською, яка працювала завідуючою районною бібліотекою для дітей, створив у Теребовлі одну із потужних методичних баз передового досвіду бібліотечної справи в Україні. Фактично саме в роки його керівництва відбувалось формування радянської бібліотечної системи. І районна бібліотека проходила процес становлення як потужна культурна установа. З перших років районна бібліотека працювала як методичний центр для сільських, колгоспних та інших бібліотек. Тут часто проводилися всеукраїнські семінари бібліотекарів, найбільша в районі книгозбірня, очолювана І.Снітовським отримала звання "Бібліотека відмінної роботи". Завідуючий Теребовлянської бібліотеки увійшов до складу республіканської Ради бібліотечних працівників України. На початку 60-х років І.Снітовський узагальнює досвід роботи очолюваного ним колективу і публікує окреме видання, в якому розкриває новаторські методи діяльності у бібліотечній справі. Про новітні підходи до збільшення книжкового фонду, роботу над каталогами, картотеками, створенням бібліографічних довідок, які розробляв І.Снітовський писали центральні, республіканські видання. А журнал "Соціалістична культура" в одному із своїх номерів на обкладинці опублікував кольоровий портрет І.Снітовського, як кращого працівника культури України. Звичайно, всі досягнення давались завдяки наполегливій праці, вимогливості керівника до підлеглих, інколи безкомпромісній позиції у стосунках з начальством.

Наприкінці 50-х років І.Снітовський закінчив Львівський учительський інститут та географічний факультет Львівського державного університету імені Івана Франка. З 1964 до останніх днів свого життя працював вчителем географії у Теребовлянській середній школі номер один. І. Снітовський - один із перших дослідників історії та природи Теребовлянщини. У газеті „Трудова слава" опублікував десятки статей про минуле краю, є автором історичних публікацій у книзі „Історія міст і сіл УРСР", том „Тернопільська область". Першим в районній бібліотеці відкрив музейну кімнату, що згодом стала прототипом районного краєзнавчого музею, розробив і реалізував концепцію створення а музею Теребовлянської фабрики ялинкових прикрас, організатор першого в районі „Клубу юних туристів - краєзнавців". Розробив ряд туристичних маршрутів Тернопільщиною, які й пройшов із своїми вихованцями. Відомий в Україні філателіст, нумізмат, збирач листівок та поштових конвертів, зразків образотворчого мистецтва, книг з географії, історії, світової культури.

Людина високої ерудиції та багатогранних знань Іван Йосипович Снітовський зробив вагомий внесок у становлення бібліотечної справи Теребовлянщини.

Кiлькiсть переглядiв: 562

Коментарi